Skip to content →

greetingsfromlatvia.lv Posts

Vieglas bagāžas rokasgrāmata

Viegla rokassoma, mugursoma, koferis – tas viss nāks tikai par labu, ja mācēsi pareizi izprast savas prioritātes. Lai sapakot līdz ņemšanas mantas, ir nepieciešama iepriekšēja plānošana un laiks. Ja tu esi nolēmis kofera kārtošanu atstāt uz pašu pēdējo laiku, tad vari gatavoties, ka steigā vai nu daudz ko aizmirsīsi, vai paņemsi liekas mantas. Viegla bagāža nodrošina lielāku komfortu, mazāku kavēšanos un efektīvu nokļūšanu mērķī.

1. Iegādājies mazu somu
Somai ir jābūt vieglai un viegli pārnēsājamai. Ir ļoti noderīgi, lai soma varētu vienlaicīgi būt kā mugursoma, un nēsājama uz pleca, lai, atkarībā no apstākļiem, to varētu nest ērtākā pozīcijā. Jebkurā gadījumā, mugursoma būtu visvieglākais variants, kas nepieciešams ceļošanai. Soma ar riteņiem arī ir ļoti parocīga, jo tad nebūs jānes rokās. Izvēlies savu somu skatoties pēc ceļojuma mērķa un specifikas.

2. Izpēti laika apstākļus
Lai nepaņemtu pārāk daudz mantas, noteikti iepriekš apskati, kādi laika apstākļi valda noteiktā reģionā, uz kuru vēlies braukt. Piemēram, ja tiek solīts silts laiks, tad viennozīmīgi tava siltā ziemas jaka var tikt izkrāmēta no somas. Atceries, ka sliktākā gadījumā uz vietas vienmēr ir iespēja kaut ko iegādāties, tāpēc necenties vest līdzi visu savu garderobi, kā arī papildus elementus, kā lietussargu un citas preces, ar domu “ja nu sāks līt”.

3. Plāno savu garderobi
Tas nenozīmē, ka tev ir jābrauc vienkrāsainā vai pašā parastākajā apģērbā. Vieni svārki, vienas džinsu bikses un krekls, kuru var pieskaņot pie abiem. Tas ir daudz stratēģiskāks plāns, kā ņemt katram apģērba gabalam pieskaņotus svārkus, kurpes un aksesuārus. Arī runājot par aksesuāriem un apaviem – izvēlies tādus, kas lieliski derētu klāt ikvienam apģērbam. Aksesuāri gan neaizņemtu pārāk daudz vietas, tomēr, trīs kurpju pāri katram apģērbam gan sniegs pietiekami daudz vietas samazinājumu.

4. Plāno veļas mazgāšanu
Protams, mēs visi vēlamies katru dienu uzvilkt jaunu apakšveļu un zeķes. Tomēr, ja plāno atvaļinājumu uz nedēļu, tad arī šī sadaļa pārvērtīs tavu somu jau piepildītu. Nav nemaz tik grūti izmazgāt turpat numuriņa izlietnē savu zeķu pāri un nākamā dienā jau būs atkal ko vilkt. Daudzi cilvēki katru dienu mazgā savu veļu, tādējādi ņemot līdzi tikai kādus 2 pārus no visa.

5. Ņem pareizās kurpes
Vislabākais variants ir tomēr ņemt divus pārus kurpju – gadījumam, ja vienas ir slapjas, vai netīras, kas nozīmē, ka būs jāizmazgā. Vai arī izvēlies alternatīvu iegādāties galamērķī otro kurpju pāri. Ceļojumam izvēlies labi pārbaudītu kurpju pāri – lai nekas nespiež, nav par mazu vai lielu, lai ir ērtas un ar kurām var veikt garas pastaigas.

6. Apsver savu somas ietilpību ļoti uzmanīgi
Pakojies ar stratēģiju: ievieto vienu objektu otrā, neaizņemot pārāk daudz brīvās vietas. Sarullē drēbes mazos rullīšos, lai tās būtu mazāk saburzītas, kad tiktu locītas. Ja tev ir kurpju pāris, kuru gribi liekt somā, tad izmanto to brīvo vietu, kas paredzētas kājām, lai ieliktu kādu objektu, piemēram, salvešu paku vai šampūnu. Mēģini sakārtot savas preces pa sfērām – vannasistabas preces, kosmētikas maisiņš, apakšveļa un drēbes, medikamenti un citi. Tas tev aiztaupīs laiku, kad būs nepieciešams atrast kādu lietu, kā arī pasargās pārējās lietas, ja izlīs kāds šķidrums. Nenēsā visas vērtslietas vienkopus, piemēram, fotoaparātu, datoru, rotaslietas, naudu.

Vidzemes pilis

Vidzeme ir viens no bagātākajiem Latvijas novadiem, kurā varam ieraudzīt vēstures elpu no dažādiem gadsimtiem. Tūristu acīm atklājas mantojums, kurš ir saglabājies, lai pastāstītu par vietējo iedzīvotāju dzīvi un būvniecības stilu dažādību. Daudzas no pilīm ir atjaunotas, lai būtu vieglāk pieejamas tūristiem; tajās ir izveidoti apskates muzeji un eksponāti no seniem laikiem. Pat dažās no pilīm ir izbūvētas viesnīcas, lai romantiskā gaisotnē pavadītu brīnišķīgas brīvdienas kā galmu pāris. Tūristiem, kuri ir iecienījuši apskatīt tieši šādus apskates objektus, iesaku doties uz Vidzemes četrām skaistākajām pilīm: Turaidas, Dikļu, Āraišu un Cēsu pilīm.

Turaidas pils
Tūristiem ir apskatāma Turaidas pils un tās apkārtne, kuru visu ieskauj muzejrezervāts. Muzejrezervātā tā saucamie galvenie eksponāti ir pati sarkanā mūra pils, Turaidas muiža, Turaidas baznīca un Baznīcas kalns, Dainu kalns. Šis muzejrezervāts ir iekļauts īpaši aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Ēkas, kuras var ieraudzīt šajā muzejā ir celtas 11. – 13. gadsimtā. Tūristu acīm muzejs atspoguļo lībiešu kultūru, kuri bijuši izcili amatnieki. “Dievu dārzs” (kas no lībiešu valodas tulkojumā ir “Turaida”) atradās Gaujas upes krastā un patiešām izcēlās ar savu dievišķo skaistumu. Baznīca, kura ir apskatāma Turaidas muzejrezervātā ir celta no koka. Tā ir viena no vecākajām baznīcām, kura šobrīd darbojas kā muzejs. Eksponāti, kas ir apskatāmi baznīcā, ir iegūti no arheoloģiskajiem izrakumiem no Baznīckalna. Latvijas nepateicīgā klimata dēļ, koka ēkas, tai skaitā šī baznīca, ik pa laikam ir jāatjauno, tāpēc skaidri zināms, ka šī ēka nav pilnībā saglabājusies kopš tās celšanas.

Dikļu pils
Dikļu pils un muiža ir plaši izplatīts tūrisma apskates objekts, uz kuru dodas apskatīt no dauzām vietām. Tā piedāvā relaksējošu atpūtu dabas SPA zonā, aktīvākas izklaides braucienam ar zirgu pajūgu vai laivu pa Pils teritorijā esošo dīķi, kā arī muižnieku cienīgas pusdienas restorānā. Šī ir viena no krāšņajām pilīm, kura ir apskatāma tūristiem, gan arī sniedz iespēju atpūtniekiem visu nakti pavadīt senatnīgi romantiskajā viesnīcā. Viesnīca ir īpaši izdekorēta ar 19. un 20. gadsimta mēbelēm: apgleznotiem kamīniem un krāsniņām, bieziem aizkariem, antīkiem krēsliem un gultām. Viesojoties šajā pilī, var sajust karalisku atmosfēru gan iekšējās telpās, gan arī pastaigājoties pa pils parku.

Āraišu ezerpils
Uz Āraišu ezera salas atrodas viena no unikālākajām Latvijas pilīm, kas vēsta par dzīvi no 9. līdz 10. gadsimtam. Tā ir tikai daļēji rekonstruēta, lai sniegtu ieskatu arī patiesajā arheoloģijas mantojumā. Pati pils ir arheoloģiskais piemineklis Latvijā, kura izpētīšanai tika samazināts ezera līmenis līdz pat vienam metram. Pils kompleksa uzbūve un konstrukcijas stāsta arī par vietējo iedzīvotāju dzīvi un vērtībām. Par šo pili ir daudz teikas, kuras priecē tūristus un aizrauj arheologus biežiem pētījumiem. Apdzīvojamā platība, ko apskauj baļķu guļbūve ir līdz 30 kvadrātmetriem.

Cēsu ordeņpils
13. gadsimtā celtā pils kalpojusi Livonijas ordeņa vajadzībām kā viens no pārvaldes centriem. Šī pils un pilsdrupas ir nozīmīgs arhitektūras piemineklis, kas ir lieliski saglabājies līdz mūsdienām. Pils šobrīd ir izveidota kā muzejs, un kopā ar gidu var baudīt senatnes takas pa iekšējām telpām un pagrabiem. Gidi ir tērpušies tā laika apģērbos, kas sniedz vēl dabiskāku ieskatu vēstures notikumos. Pils parkā ir dīķis un skaists parks, kurā šobrīd notiek dažādi pasākumi, svinīgi valstij nozīmīgi vakari un tautas sadziedāšanās.

Tūrisms Baltijas jūras krastā

Baltijas jūra ir viena no lielākajām Latvijas vērtībām, par kuru ir cīnījušās daudz valstis vēstures laikā. Kāpēc jūra ir tik nozīmīgs resurs? Tā ir tūrisma, pārtikas un transporta avots. Šī skaistā Baltijas jūra Latvijai ir sniegusi 496 kilometru skaistumu no savas plašās krasta teritorijas. Tāpēc mēs īpaši novērtējam burvīgās smilšainās, reizēm akmeņainās pludmales, gadsimtu laikā izveidojušos dzintarus un piejūras kāpu rajonus. Ne vien latvieši novērtē savu jūras skaistumu, bet arī tūristi izvēlas tieši krasta līnijā esošos objektus apmeklēt ar lielu interesi. Lielākās bagātības, ko sniedz Baltijas jūra ir ainava – priežu meži, smilšu kāpas, izskalotie dārgumi. Kādas lieliskas vietas ir iespējamas apskatīt Baltijas jūras krastā?

Salacgrīva
Salacgrīva ir viens no sākuma punktiem, kurp doties, ja vēlamies apskatīt īstu piejūras pilsētu. Tā atrodas pašos valsts ziemeļos, 10 kilometru attālumā no mūsu kaimiņvalsts Igaunijas robežas. Saviem tūristiem šī mazpilsēta piedāvā aktīvas, romantiskas, mierīgas un adrenalīna pārpildītas atpūtas. Salacgrīva atrodas Salacas krastos, kas sniedz iespēju laivotājiem un makšķerniekiem izbaudīt ūdens klātbūtni. Protams, nerunājot par pašas jūras un pludmales izmantošanu. Salacgrīva ir populāra ar savu “100 gulbju pludmali”, kas pēc nosaukuma varētu dot zināmus mājienus par aktivitātēm. Ik gadu Salacgrīvā notiek arī divi lielākie pasākumi, uz kuriem sarodas tūkstošiem cilvēku no daudzām valstīm. Kā lielāko pasākumu varu pieminēt “Positivus”, kas parasti notiek 3 dienas, ar dzīvošanu telšu pilsētiņā un izmeklētu mūziķu pavadījumā tiek izklaidēti visi apmeklētāji. Otrs lielākais pasākums ir Zvejnieksvētki, kur cilvēki pulcējas, pavadot laiku uz plostiem, ēdot zivis, kuras ir pagatavotas ar tradīcijām apvītās senču receptēs.

Rīgas jūras līcis
Kā viens no ekonomikas un transporta veicināšanas avotiem ir pats jūras līcis. Tajā ik gadu iepeld kravu kuģi un kruīzu kuģi. Tūristiem Rīgas jūras līcis piedāvā burvīgas smilšainas pludmales, kur lieliski atpūsties siltā vasaras dienā. Vairāk pilsētas vidē, pašā Rīgas centrā ir iespēja doties ar mazāku tūristu kuģīti pa Daugavas grīvu un redzēt ainaviskos upes krastus. Tūrisms Rīgā sāk vairāk pievērsties aktīvākam dzīvesveidam, sekojot jaunajām tendencēm, izveidojot dažādas sporta aktivitātes. Krastā var noīrēt motorlaivas, braukt ar vēja dēļiem un daudz citas aktivitātes.

Kolkas rags
Kolkas rags ir tālākais Latvijas sauszemes punkts, kas ieiet Baltijas jūrā. Šis unikālais pussalas formas rags ir lieliska tūrismu apmeklēta vieta, taču kā ziņo vietējie iedzīvotāji, ūdeņos ir bīstami peldēties. Rags ir lieliska vieta, kur vērot gan saules rietu, gan saules lēktu. Populārākā atpūtas vieta tieši šādam romantiskam saules vērošanas brīdim ir naktsmītnes “Laimes mājas”. Skaista, mucas veida, apaļa mājiņa sniegs patiešām patīkamus skatus uz jūru visa apmeklējuma laikā.

Liepāja
Liepāja atrodas pie pašas Lietuvas robežas. Tā tiek dēvēta par vēju pilsētu, tieši jūras tuvuma dēļ. Jūras viļņi šajā piekrastē ir lielākie, tāpēc šeit ir ideāla vieta, lai brauktu ar vindsērfingu. Liepājas pludmale ir populāra ar dzelteno zeltu, kas Latvijā ir liela bagātība. Jūras krastos ir atrodams izskalots dzintars, kurš ir veidojies sveķiem sacietējot vairāku tūkstošu gadu laikā. Dzintaros ir iespējams redzēt dzīvnieku fosilijas un mazākos kukaiņus. Tāpat tūristiem patīk doties garās pastaigās pa pludmali un lasīt gliemežvākus, no kuriem var veidot rotaslietas. Tāpat kā Salacgrīvā, arī Liepājai ir savs festivāls, kurš piesaista tūristus un vietējos iedzīvotājus izbaudīt mūziku un jūras klātbūtni. “LMT Summer Sound” pasākums ir jāapmeklē ikvienam reizi mūžā.

Tūrisma iespējas ziemā

Laikā, kad ziema Latvijā parāda savu īsto dabu: baltas sniegainas ainavas, sals un aizsaluši ezeri – cilvēki neslēpjas savās mājās zem segām, bet gan tieši pretēji – dodas neaizmirstamās ekspedīcijās un izbauda neskaitāmas tūrisma iespējas. Sava burvība ir katrai darbībai, ko mēs darām, jo viss, kas ir nepieciešams ir jautra kompānija, piemērots apģērbs un termoss ar siltu kumelīšu tēju. Ja vēl neesi izbaudījis daudzās iespējas, ko sniedz Latvija ziemas periodā, tad iesaku pasteigties, jo ziemas mēdz būt daudz mainīgākas savos laika apstākļos.

Sniegu un salu gaida ikviena slēpošanas un snovborda trase, lai iepriecinātu visus kalnu mīļotājus. Latviju nekādā ziņā nevarētu nosaukt par slēpošanas kūrorta valsti. Slēpošanas trases ir īsas un reljefs ir viegli pārvarams, taču tā ir lieliska iespēja, kopā ar draudzīgiem instruktoriem iemācīties un pilnībā sagatavoties piedzīvojumiem Alpos. Profesionāliem braucējiem iespējami snovbordu parki, kur uz saliktām rampām var veikt dažādus trikus, savas meistarības uzlabošanai. Tāpat sniegu iecienījuši distanču slēpotāji, kas dienas laikā ir spējīgi pieveikt desmitiem kilometrus, izbaudot skaistās Latvijas ainavas.

Latgale ir ezeru paradīze kā vasarā, tā ziemā. Laiku, kad aizsals ezeri gaida ikviens aktīvā sporta cienītājs. Tas ir laiks, kad kājās tiek uzvilktas visu gadu skapī turētās slidas un kāpts uz gludā ledus. Aizsaluši ezeri ir pamats, lai draugi varētu uzrīkot hokeja maču vienam pret otru, kā arī izveidot lielu vietējo hokeja pasākumu, uz kuru varētu doties tuvākie un tālākie slidotāji. Kaislīgiem makšķerniekiem ziema ezeri ir kā atpūtas komplekss, jo var piedalīties zemledus makšķerēšanā. Arī šī aktivitāte tiek piedāvāta kā tūrisma iespēja, jo tiek organizēti pasākumi, par labāko zemledus makšķernieku, kuri sabrauc no visas valsts, kā arī kaimiņu reģioniem.

Skaistie apsnigušie meži ir jāizbauda ikvienam tūristam, un vislabāk – pasakas cienīgā veidā. Zirgu audzētavas piedāvā saviem apmeklētājiem kamanu iejūgus un ekskursiju cauri mežam. Sajūtas, braucot zirgu pajūgā cauri mežam, ir kā senlaicīgā stāstā, kad vēl nebija izgudrotas automašīnas. Brauciena laikā var ieturēties ar siltu tēju un maizītēm.

Viena no lieliskajām iespējām, kas atvērta tieši ziemas sezonā, ir nobraukt ar profesionālu bobsleja aprīkojumu pa pasaules čempionāta posma vienu no labākajām trasēm – tieši Siguldā. Trasē ir notikuši Pasaules čempionāta posmi bobslejā, skeletonā un kamaniņu braukšanā. Šīs trases kopējais garums ir 1420 metri, kas sevī iekļauj 16 straujus pagriezienus. Tūristiem ir iespēja nobraukt pa tasi ar īpaši izveidotu braucamo transportu “Vardi”. Tiem, kuri nevēlas izbaudīt adrenalīnu un traukties lejā pa ledus trasi, iespēja vērot skaisto Siguldas panorāmu no starta sākumpunkta.

Mierīgām pastaigām un skaistai piknika dienai, Latvijā pat ziemas sezonā ir kurp doties. Dabas takas, kuras ir izveidotas, lai cilvēki varētu vērot skaisto ainavu nav aizslēgtas arī ziemas un aukstajā sezonā. Tā, piemēram, tūristi var doties uz Gaujas Nacionālo Parku ar daudzām tā pieturvietām. Līgatnes dabas takas sniedz iespēju redzēt Latvijas mežos dzīvojošus dzīvniekus. Šie dzīvnieki ir pielāgojušies dzīvei gan skarbos aukstos laika apstākļos, gan arī siltās vasarās, tāpēc nav jāuztraucas, ka, dodoties vērot dzīvniekus, nevienu neredzēsiet. Salīdzinājumā ar zooloģisko dārzu, kur, iespējams, siltie savannu mīlošie dzīvnieki būs paslēpušies savās pajumtēs, tad Līgatnes dabas taku dzīvnieki nebaidās no aukstuma, jo ir radīti šādiem laika apstākļiem. Tā ir lieliska iespēja vērot savvaļas aļņus, stirnas, lapsas, lāčus, mežacūkas un pa kokiem skraidošās vāveres.

Plāno ceļojumu ziemā? Atceries par drošību uz ceļa

Jautri ģimenes izbraucieni var notikt jebkurā gadalaikā. Ziema arī ir lielisks laiks, kad būt kopā ar ģimeni, doties brīvdienu ceļojumos, apmeklēt citur radiniekus un satikt draugus. Tomēr šī sezona prasa lielāku sagatavošanos, atrodoties uz ceļa. Ziemas laika apstākļi var būt sākot ar skaistu mīkstu sniegu, līdz slapjdraņķim uz ceļa, aizputinātiem posmiem un slidena asfalta. Apzinoties risku, īpaši ir jānodrošinās braucienam skarbos laika apstākļos. Šajā rakstā norādīšu uz populārākajām kļūdām, kuras mēdz pieļaut autovadītāji, kuri izlēmuši ceļot tieši ziemas sezonā.

Pārāk ātra braukšana
Braucot pa slapju vai slidenu ceļu ir jāsamazina ātrums. Pārliecinies, ka esi atstājis pietiekoši daudz vietas starp savu un priekšā esošo transporta līdzekli. Bremzēšanai ziemas laikā ir nepieciešams lielāks laiks, tāpēc esi drošs, ka attālums līdz priekšā esošam objektam būs pietiekošs. Pārāk ātra braukšana var novest pie transporta līdzekļa nekontrolētas slīdēšanas, kuru ir grūti novērst pat zinošākajam braucējam.

Bremžu neapzināšanās
Pirms tu dodies jebkurā braucienā, neatkarīgi, vai tas ir tālu vai tuvu, nepieciešams apzināties savu bremžu darbību, kā arī riepu stāvokli. Braukšana ar palēninātu ātrumu atvieglos tev bremzēšanu. Bremzēšana ziemas laikā var pēkšņi radīt nekontrolētu slīdēšanu, tāpēc esi drošs, ka apzinies pareizu darbību secību, mašīnas slīdēšanas laikā. Nekādā gadījumā nedrīkst krist panikā un sākt strauji bremzēt, ja mašīna sāk slīdēt uz sāniem. Lai atgūtu riepu saķeri uz ledus, nepieciešams stūri pagriezt virzienā, uz kuru slīd mašīna.

“Melnā ledus” ignorēšana
Apledojums jeb tā sauktais “melnais ledus” rodas laikā, kad gaisa temperatūras ir viszemākās – parasti rītos un vakaros. Tāpēc, ja brauciens iznāk tieši šajā diennakts laikā, esi īpaši uzmanīgs uz ceļa. Ja tev ir jābrauc pa meža ceļiem, jābūt informēta, ka vietās, kur koki met ēnu, arī dienas laikā var saglabāties apledojums, jo ledus kārtiņa nebūs izkususi. Nedrīkst ignorēt apledojuma iespējamību, ja ārā nelīst vai nesnieg – “melnais ledus” var izveidoties, ja, piemēram, naktī ir lijis, un ūdens kārtiņa uz asfalta ir uzsalusi.

Braukšana, kad esi noguris
Protams, braukšana šādā kondīcijā ir bīstama ikvienā gadalaikā un laika apstākļos, tomēr īpaši svarīgi ir koncentrēties ziemas laikā, kad situācijas var izvērsties pavisam nekontrolējamas. Pirms dodies ceļojumā un sēdies pie automašīnas stūres, pārliecinies, ka iepriekšējā naktī esi ieguvis pietiekami daudz miega devu. Braucot nogurušam, tu samazini savu reakcijas laiku un veicini nespēju loģiski domāt bīstamās situācijās.

Pareizā aprīkojuma ignorēšana
Atceries, ka, pirms došanās ceļā ziemas aukstajā laikā, nepieciešams īpašs aprīkojumu komplekts, kas var palīdzēt sarežģītās situācijās. Mēs to varēto nosaukt par “avārijas komplektu”, kam vienmēr nepieciešams atrasties mašīnā ziemā. Nekad nevari zināt, kad tieši šis ekipējums būs nepieciešams, tomēr ir daudz drošāk, ja tas ir vienmēr līdzi.

Avārijas komplektā ietilpst:

 • ledus skrāpis
 • lukturītis un rezerves baterijas
 • siltas drēbes un segas (vairākas, katram pasažierim)
 • zābaki
 • pirmās palīdzības aptieciņa
 • lāpsta
 • ceļu karte
 • polarizētas saulesbrilles, kas noņem atspīdumu no ceļa un žilbinošā sniega

Muzeju tipi Latvijā

Muzejs – tā var likties kā vēsturiska telpa, kura ir pilna ar arheoloģiskajiem priekšmetiem, kuri ir saglabājušies daudzus tūkstošus gadu. Tāds ir raksturojums, kas uzreiz nāk galvā, kad iedomājos muzeju. Kādas ir tavas domas? Jāsaprot, ka vārds muzejs sevī iekļauj daudz citas aktivitātes un atšķirīgu informāciju daudzās sfērās. Tematika, kāda varētu būt muzejam ir ļoti dažāda – un, jo interesantāka un neparastāka tā būs, jo vairāk tūristus piesaistīs. Latvijā vien ir dažāda tipa muzeji, kurus mēģināsim arī izdalīt.

Vēstures muzeji
Tie ir tie biežāk sastopamie muzeji, jo tie aptver zināšanas par vēsturi un tās saistību ar tagadni un nākotni. Daudzi no vēsturiskiem muzejiem tiek izveidoti konkrētā apvidū, citi ir vairāk vispārīgi. Muzeju eksponāti ietver plašu priekšmetu, tostarp dokumentu, mākslas un arheoloģisko izrakumu pierādījumus. Vēstures muzejs faktiski ir pati vēsturiskā ēka. Ēka var būt saglabājusies no patiesā celšanas brīža, vai restaurēta pēc smagiem postījumiem.
Latvijas skaistākie vēstures muzeji:

 • Latvijas Nacionālais vēstures muzejs
 • Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
 • Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs
 • Latvijas Kara muzejs
 • 1991. gada barikāžu muzejs
 • Ziemassvētku kauju muzejs, Mangaļi

Biogrāfiskie muzeji
Biogrāfiskajos muzejos viss stāsts pārsvarā ir ap viena cilvēka dzīvi. Daži no šiem muzejiem ir izveidoti šī konkrētā cilvēka dzīves laikā svarīgā mājā, piemēram, dzimšanas mājā. Pārsvarā šādi biogrāfiskie muzeji ir izveidoti Latvijas dižgariem, vēstures spilgtākajām personībām, par kuriem būtu jāzina ikvienam latvietim. Tie ir bijuši rakstnieki, prezidenti, amatnieki un daudzi citi, slavu izpelnījušies, cilvēki.
Kā labākie Latvijas biogrāfiskie muzeji tiek uzskatīti:

 • Jasmuiža, Raiņa muzejs
 • Aspazijas māja
 • A. Čaka memoriālais dzīvoklis – muzejs
 • Kalna Kaibēni, brāļu Kaudzīšu memoriālais muzejs
 • Riekstiņi, Jāņa Jaunsudrabiņa muzejs

Mākslas muzeji
Mākslas muzeji, kas pazīstami vairāk kā mākslas galerijas, ir telpa, kurā izstādīti mākslas priekšmeti, galvenokārt, gleznas, ilustrācijas un skulptūras. Tā var būt lietišķās mākslas izstāde, kas iekļauj keramikas un metālapstrādes darbus, mēbeles, mākslinieku grāmatas. Mākslu var saistīt dažādos laikmetos, tostarp arī vēsturisko mākslu.
Skaistākie mākslas muzeji Latvijā ir:

 • Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
 • Baltu rotu muzejs
 • Krāslavas vēstures un mākslas muzejs
 • Rīgas Porcelāna muzejs
 • Tukuma Audēju darbnīca

Zinātniskie muzeji
Zinātnes muzeji un tehnoloģiju centri grozās ap zinātniskiem sasniegumiem, brīnumiem un to vēsturi. Lai izskaidrotu sarežģītus izgudrojumus, šādi muzeji izmanto tehnoloģijas, demonstrācijas, interaktīvās programmas. Muzejos var būt eksponāti par dažādām tēmām, piemēram, datori, aviācija, fizika, astronomija, dzīvnieki. Ar 19.gadsimtu zinātnes muzeji un to ekspozīcijas strauji palielināja skaitu, atverot apmeklētājiem pavisam jaunu pasauli. Arī Latvijā ir daudz zinātnes muzeji, kuri pārsteidz apmeklētājus visās vecuma grupās. Šādi zinātnes muzeji ir:

 • Rīgas Motormuzejs
 • Mazais meteorītu muzejs
 • Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs
 • Enerģētikas muzejs
 • Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs
 • Farmācijas muzejs

Zooloģiskie dārzi un botāniskie dārzi
Lai gan domājot par muzeju, šie divi nosaukumu īsti neatbilstu mūsu kategorijām, tomēr faktiski zooloģiskais dārzs un botāniskais dārzs ir “dzīvais muzejs”. Tie pastāv tieši tādā pašā nolūkā kā citi muzeji: izglītot, iedvesmot, pētīt, veidot kolekcijas. Zooloģiskie dārzi ļauj cilvēkiem iepazīt savvaļas dzīvniekus, par kuriem mēs, iespējams, būtu tikai dzirdējuši. Tāpat arī jāuztver botāniskie dārzi, kur selekcionāri izveidojuši retas sugas, veidojuši kolekcijas no tropu augiem, tuksneša augiem un daudz citām dabas zonām, kurās mēs nedzīvojam.
Lielākie un populārākie “dzīvie muzeji” Latvijā ir:

Muzeju nozare Latvijā

Muzeji ir viens no plaukstošajiem tūrisma biznesa elementiem, kas nes peļņu ar savu ekspozīciju un stāstu. Kā jau katrai biznesa sfērai – arī muzejiem ik pa laikam ir jāpārveido savs izskats, parādītie priekšmeti un stāsts. It īpaši mākslas muzeju izstādes mainās ik pēc laika, paverot apmeklētājiem arvien jaunas iespējas redzēt daudz māksliniekus. Muzeji tiek pielāgoti ar jaunām inovatīvām tehnoloģijām, kas apmeklētājiem ļauj ieskatīties daudzu gadsimtu senā pagātnē ar 3D efektiem, video materiālu izmantošanu un pārģērbjoties tā laika drēbēs.

Katru gadu muzeju nozarei tiek piešķirts finansējums, lai restaurētu ēkas, pārveidotu izstādes un daudz citiem darbiem. Ar jaunu tehnoloģiju ieviešanu, arī apmeklētāju skaits palielinās pēdējo gadu laikā. Tā, piemēram, valsts muzeju apmeklētāju skaits pēdējo trīs gadu laikā ir pieaudzis par gandrīz trīs tūkstošiem. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs 2016. gadā pēc restaurācijas pirmajos septiņos mēnešos vien uzņēma 200 tūkstošus apmeklētāju, salīdzinoši, ja pirms četriem gadiem kopējais apmeklētāju skaits visa gada laikā vien bija tikai ap 70 tūkstošiem tūristu.

Katru gadu, lai popularizētu visus Latvijas muzejus, tiek izveidots īpašs pasākums kā “Muzeju nakts”, kuras ietvaros, visas muzeja durvis ir atvērtas plašam apmeklētāju lokam pilnīgi bez maksas. Šis pasākums ir ļoti gaidīts un apmeklēts, par ko liecina garās rindas pie populārākajiem valsts muzejiem. Lai gan nakts ir tik gara, cik viņa ir, visus muzejus, protams, nav iespēja apskatīt, tāpēc iepriekš ir jāsaplāno grafiks, un jāizvēlas, kurus muzejus vēlēsies apmeklēt. Šis pasākums notiek jau kopš 2005. gada. Šo gadu laikā, daudzas iestādes ir ieviesušas savus pakalpojumus, par labu šim pasākumam. Piemēram, pasažieru vilcienu cenas biļetes tiek samazinātas par 50%, vai sabiedriskā transporta pieejamība arī nakts stundās, kad tas faktiski iepriekš nav pielāgots. Nākošais “Muzeju nakts” pasākums notiks 2017. gada 20. maijā, tāpēc visiem jau ir iespēja laicīgi izmeklēt un izdomāt, kurus objektus vēlēsies apskatīt.

Lai strādātu par muzeja darbinieku, nav nepieciešama speciāla augstākā izglītība vai noteikts grāds. Protams, vēstures muzejā kā papildus priekšrocības būtu personālam ar vēstures izglītību, vai vismaz kaislībai pret to, un tā attiecīgi arī zinātnes vai medicīnas muzejos. Darbinieki tiek speciāli apmācīti, lai varētu lieliski pasniegt muzeja vēstījumu apmeklētājiem. Muzeji paši nodrošina savam personālam tālākizglītību, piedāvājot dažādas konferences, vieslekcijas un aktīvus seminārus. To laikā darbiniekiem ir iespēja iegūt arī radošas prasmes kā daudz labāk komunicēt ar klientiem. Muzeja personālam ir jābūt zinošam un ieinteresētam atbildēt uz visiem jautājumiem. Neviens jautājums nav pārāk muļķīgs, lai uz to censtos atbildēt.

Muzeji visbiežāk savā ekskursijas teritorijā iekļauj arī kādu suvenīru tirdzniecību, lai sniegtu tūristam arī kādu paliekošu atmiņu no tikko piedzīvotā un redzētā. Bieži vien muzeja apmeklējuma laikā tūristiem ir iespēja pašiem pagatavot kādus priekšmetus. Piemēram, amatniecības muzejā ir iespēja izgatavot keramikas podiņus, saldumu muzejā pats var mājiniekiem pagatavot garšīgas konfektes, turpretī zāļu muzejā pats var izveidot veselīgās tējas maisiņu. Bieži vien pēc ekskursijas, noteiktas tēmas muzejā ir iespēja arī nogaršot vietējā ražojuma produkciju. Šādas degustācijas ir maizes cepšanas vietās, alus darītavās, siera darītavās. Muzeju īpašnieki arvien biežāk cenšas iesaistīt savos stāstījumos visus apmeklētājus, spēlējot rotaļas, iesaistot bērnus atrakcijās, kopā veidojot savu stāstu un daudz citas lietas.

Muzeji paliek arvien interesantāki, kā tikai parasta priekšmetu izstāde. Mūsdienās tiek piedomāts par visu: atmosfēru, izkārtojumu, stāstījumu, digitalizāciju. Iespējams, ja tu esi bijis kādā muzejā pirms vairāk kā desmit gadiem, šobrīd viņš jau ir pārveidots un varēsi doties vēlreiz, iegūt informāciju pavisam jaunā veidolā.

Latvijas pirts rituāli

Latvijas pirts tradīcijas ir dziļi iesakņojušās kopš 19. gadsimta. Katrā lauku sētā, kur vien teritorija atļāva, bija uzbūvēta lielāka vai mazāka guļbūves ēka. Sākotnēji pirts tika būvēta, lai ģimenēm būtu kur mazgāties, kā arī daudzas saimniecības izmantoja šīs ēkas, lai būtu kur nomitināt kalpus. Lai gan pirts loma mūsdienās ir krietni vien izmainījusies, tomēr tās rituāli vēl joprojām ir dzīvi. Tūrisma objekti un atpūtas kompleksi izveido saviem atpūtniekiem relaksējošas pirts procedūras un karsēšanos.

Latvijā ir vairāk nekā simts viesu mājas, kurās var baudīt pirts rituālus. Šie pirts rituāli ir iespējami ar profesionāla pirtnieka klātbūtni, gan ar pašiem savā starpā, vienkārši baudot atmosfēru. Tūristiem ar īpašu interesi par pirts vēsturi un tradīcijām Latvijā, ir iespēja visu uzzināt brīvdabas Pirts muzejā. Sešās vēsturiskajās pirts ēkās ir iespēja uzzināt visu par pirmajām pirts tradīcijām, uguns kurināšanu, tvaiku iegūšana un izmantošana, folkloras nostāstus un daudz citu informāciju.

Latvijā populārākās un biežāk piedāvātās pirtis ir tvaika pirtis. Uz karstiem akmeņiem, kas tiek uzkarsēti kurinot krāsniņu, tiek uzliets karsts ūdens, tādējādi izveidojot tvaiku. Tvaiks piepilda visu telpu, un izraisa svīšanu. Gaiss ir karsts, taču mitrs. Pirtī ir jādodas pēc savām izjūtām – nav noteikts konkrēts karstums. Kā ideālā temperatūra tiek uzskatīta 85 grādi pēc celsija, taču cilvēkiem, kuriem ir grūti izturēt tādu karstumu, nav būtiski iet tik augstos grādos. Iesācēji, kuri pirtī neiet tik bieži, droši var doties sildīties jau pirmajos 60 grādos pēc celsija.

Labākajā gadījumā, kā to uzskata arī pēc senču tradīcijām, tad pie pirts ir jābūt ūdens tilpnei: dīķis, upe, ezers. Pēc karsēšanās pelde vēsā ūdenī norūda ķermeni. Tā ir kā lieliska kontrasta duša, kas padara ādu ļoti tvirtu. Ja nav iespējama ūdens tilpne, tad vismaz spēcīga duša pēc karsēšanās ir obligāta. Ziemas laikā lieliski ir izvārtīties kupenā. Sniegs nemaz nav tik stindzinošs, kad pēc 80 grādu karstas pirts uz pāris sekundēm iegulies tajā. Aukstums, kontrastā pēc karstuma, sniegs patīkamu atvēsinājumu. Taču svarīgi pēc atvēsinošām sajūtām ūdenī vai sniegā, ir doties atpakaļ uz pirti, nedaudz vēlreiz uzkarsēt ķermeni. Tomēr nav ieteicams doties aukstā peldē uzreiz pēc pirmās iešanas pirtī. Ja tu esi ieplānojis visa vakara gaitā ik pa laikam pakarsēties tvaikos, tad kontrasta aukstumu vēlams veikt vismaz pēc otrās iekšā iešanas reizes. Pirmajā reizē ļauj kauliem un ķermenim pietiekami labi uzsilt.

Kā viens no svarīgākajiem rituāliem pirtī ir pēršanās. Vislabākais laiks, lai pērtos pirtī ir sezona, kad iespējamie zaļumi, lapoti zari. Pirtsslotas, kuras ir gatavotas no svaigiem zariem smaržo daudz patīkamāk un ir mīkstākas. Taču tas nenozīmē, ka ziemas laikā nevar pērties – tam nepieciešams vasarā nolikt pāris slotas kaltēties. Populārākie koki, no kuriem izgatavo pirts slotas ir bērzi, ozoli, liepas un kadiķi. Papildus koku zariem, vari pēc savām vēlmēm pievienot arī dažādus puķu kātus, kas sniedz papildus labumu veselībai kā arī lielisku smaržu. Pirts slotiņu galvenais rituāls ir notīrīt ādu no atmirušajām šūnām, padarīt to skaistu un starojošu. Tā ir dziļa relaksācija, kuru vēlams, pavadīt profesionāla pirtnieka klātbūtnē. Pirtnieka klātbūtnē pēršanās iegūst pavisam citu pieredzi – viņš labāk zinās kad doties ārā mērcēties ūdenī, cik stipri pērt ar slotiņu katru ķermeņa daļu, cik daudz uzmest garu un radīt pašā telpā tvaikus un daudz citas lietas, kuras, iespējams, tūrists nezinātu.

Kā sagatavoties muzeju apskatei

Nav noslēpums, ka muzeja apskate prasa nelielu iepriekšējo sagatavošanos, it īpaši, ja dosieties kopā ar maziem bērniem. Katrā muzejā ir noteikumi, kuri jāievēro kā lielam, tā mazam. Katrs muzejs stāsta savu stāstu, parādot eksponātus, kas atbilst noteiktai tematikai un mērķim. Daudzi vēsturiskie muzeji pastāsta par laiku, pirms vairākiem gadsimtiem. Piemēram, Cēsu pils muzejs stāsta par 13. gadsimta notikumiem, bet Rundāles pils muzejs par krāšņo baroka un rokoko laikmetu 18. gadsimtā. Latvijā ir iespējama muzeju tematikas dažādība, sākot ar jūrniecību, rakstnieku dzīves vietu stāstiem un daudz citi mērķi.

Uzvedības etiķete
Muzeji pārsvarā nav vieta, kur var skaļi runāt, skriet apkārt un aiztikt eksponātus. It īpaši, ja esat pieteikuši gidu, tad jārespektē viņa stāstītais. Izrunājiet mājās ar bērniem visus noteikumus, lai tas nav jādara citu klātbūtnē, piedzīvojot skaļu bļaušanu un raudāšanu. Lai izvairīties no “muzeja noguruma”, iepriekš vēlams ir paēst un padzert, lai to nesāk gribēties, kad gids ir ticis tikai līdz pusei sava stāstāmā. Pretējā gadījumā. Izsalkums darīs savu, un interese par visu muzejā notiekošo ātri vien pazudīs. Nogurums var rasties arī tad, ja muzeji tiek apmeklēti pārāk bieži, it īpaši vienas dienas ietvaros. Tāpēc plāno gudri savas ekskursijas, dienas laikā iekļaujot ne vairāk kā divus muzejus.

Iepriekšēja sagatavošanās
Visi tūristi plāno savas dienas kārtību, tādējādi iekļaujot sev vēlamos apskates objektus. Šobrīd mūsu gudrajā digitālajā pasaulē ir iespējams apskatīt mobilajās aplikācijās kādu tuvāko apskates objektu vietu, kā arī kāds ir muzeja vēstījums. Izmeklē sev tīkamāko tēmu un dodies uz šādu muzeju, nevis pirmajā, kuram iesi garām. Tēmai ir jābūt saistošai, lai būtu patika izbaudīt visu, ko muzejs piedāvā. Iepriekš arī nepieciešams pastāstīt bērniem uz kurieni jūs dosieties. Parādi kādu piemēru no tā, kas būtu ieraugāms muzejā un pajautā viņu domas. Ja bērniem patiks tas, ko viņi redzēs, tad vari būt drošs, ka muzeja apmeklējums būs ļoti izdevusies diena visiem kopā.

Apskati papildus piedāvājumus
Muzeji mūsdienās cenšas piesaistīt savus apmeklētājus ar jaunām atrakcijām un izdomu. Daudz kas tiek digitalizēts, tiek rādītas filmas ar video materiālu palīdzību. Tu vari iztēloties sevi par ložmetēju un ar tehnoloģijas palīdzību šaut lodes uz ienaidnieka teritoriju. Šāda tipa izklaides īpaši piesaista jauniešus un bērnus, lai noturētu viņu uzmanību. Daudzi muzeji piedāvā arī degustācijas, un zinot to, vari izvēlēties tieši šādus, piemēram, Laimas šokolādes muzejā, alus darītavas apskati vai ko citu. Arī amatnieku muzejos bieži vien ir iespēja pašiem izbaudīt meistarstiķa veidošanu. Praktiski neviens muzejs vairs neveido savu dienas kārtību bez nekādas publikas iesaistīšanas, jo tas neuzrunā apmeklētājus.

Fotografēšana
Atceries, ka ļoti svarīgi ir pirms došanās iekšā noskaidrot, vai muzeja telpās ir atļauts fotografēt. Patiesībā, būs ļoti daudz vietas, kur tas tiešām ir aizliegts, tāpēc necenties “pa kluso” kaut ko nofotografēt vai iefilmēt. Tomēr vietās, kur ir atļauts fotografēt, dari to tā, lai netraucētu citiem apmeklētājiem. Jau laicīgi izpēti sava fotoaparāta bilžu uzņemšanas iespējas, lai tas nav jātestē muzejā. Dodies ar kādu cilvēku kopā, lai nav visu laiku citiem tūristiem jālūdz, lai tevi nofotografē. Kā arī fotografē gudri – padomā, vai pēc apmeklējuma pusi bildes nebūs jāizdzēš, jo tās būs miglainas un izplūdušas. Izbaudi pašu būšanu muzejā un informāciju, ko tas sniedz, nevis ik pēc minūtei fotografē eksponātus, par kuriem galu galā neko neesi uzzinājis.

Ceļot un iekļauties budžetā? Tagad tas ir iespējams.

Dažkārt cilvēki mēdz teikt, ka ceļošana – tā ir greznība, kuru nevar atļauties ikviens. Tomēr ceļošana nebūt nenozīmē pārmērīgus naudas tēriņus par dārgām transporta izmaksām un ekskluzīvus luksus numuriņus. Ir daudz budžeta draudzīgas iespējas, kuras joprojām ļauj piepildīt savu sapni – ceļot un ieraudzīt daudz interesantas vietas. Tāpēc, ja tu domā, ka nevari atļauties ceļot – padomā vēlreiz. Izlasi dažus piemērus, kā var ceļot, iekļaujoties savā budžetā.

1. Izpēti labākos transporta piedāvājumus
Internets nodrošina labas iespējas veikt lielus pētījumus un salīdzināšanas darbus, ar kādu transportu būtu izdevīgāk pārvietoties. Piemēram, ja tūrisma objekts atrodas tālu no dzelzceļa vai autobusa pieturas, tad viennozīmīgi būtu izdevīgāk braukt ar personīgo automašīnu. Tuvākiem gabaliem, iespējams lētāk būs izmantot pārvadāšanas firmu pakalpojumus. Ja vēlies doties uz ārzemēm, vari apsvērt iespēju braukt ar kuģi. Tomēr jāatceras, ka ēdināšana vienmēr padārdzina visu ceļošanas pasākumu, kas uz kuģa ir samērā dārgi. Kā dārgākais pārvietošanās veids tiek uzskatīta gaisa satiksme. Ja izvēlies lidot ar lidmašīnu, noteikti izmanto cenu salīdzināšanas tīmekļa vietnes kā skyscanner.net.

2. Izpēti izdevīgākos apmešanās piedāvājumus
Padomā, vai ceļošanas laikā tev patiešām ir nepieciešama piecu zvaigžņu viesnīca un daudz citas ekstras, par kurām, protams, ir ļoti dārgi jāmaksā. Lai ceļojuma laikā nesanāktu visu iekrāto naudu iztērēt tikai par apmešanos, izvēlies mazāk ekskluzīvus numuriņus un viesnīcas, jo, būsim godīgi, jūs taču tikai tur pārlaidīsiet nakti. Ceļošana ir objektu apskatīšana, nevis sēdēšana savā numuriņā un televizora skatīšanās. Tāpēc izvēlies pēc iespējas vienkāršāku apmešanās vietu, lai varētu apmeklēt dažus, iespējams, dārgākus tūrisma objektus.

3. Apsver iespēju apmesties pie draugiem un paziņām
Lai ceļošanas budžets vēl vairāk gūtu laurus, apsver iespēju palikt pie kāda zināma cilvēka. Lai neapgrūtinātu cilvēku, vari palikt uz vienu vai divām naktīm, kas arī sniegs zināmu ekonomiju. Šobrīd cilvēki ir plaši “izkaisījušies” pa visu pasauli, tāpēc, ieejot kādas valsts domubiedros, kur ir dzīvojošie latvieši, pastāv iespēju, ka kāds būs ar mieru uzņemt ceļotājus uz pāris naktīm. Cilvēkiem, kuri ir ārzemēs, pašiem patīk izrādīt apkārtni, un pabūt kopā ar latviešiem.

4. Pavadi dienas ekonomiski
Tu vari daudz staigāt apkārt, neizmantojot nekādus satiksmes pakalpojumus; apmeklēt lētas vai bezmaksas atrakcijas un pasākumus. Ja tev nepieciešams aizbraukt uz tālāku vietu, izmanto sabiedrisko transportu nevis tūristiem piedāvātos busiņus, jo tā sanāks lētāk. Iegādājies sabiedriskā transporta maršrutu shēmu un, ja ir piedāvājumā, tad iegādājies arī dienas braukšanas biļetes. Apmeklē vietējo tūrisma informācijas centru, lai iegūtu padomus, kā par iegūt lielāku ceļošanas pieredzi, netērējot pārāk daudz.

5. Izvairies no ēšanas dārgos restorānos
Protams, ir svarīgi izbaudīt arī vietējo ēdienu, tomēr lētāk sanāks aiziet uz veikalu un iegādāties kādu preci. Ēšana restorānos ir samērā dārga, tāpēc pēc iespējas ir jāizvairās no šādām iestādēm. Lieliska naudas ekonomija ir, ja esi atradis apmešanās vietu, kur ir iespēja pašam uztaisīt ēst – tas nozīmē, ka varēsi iekļauties budžetā un katru dienu baudīt siltu maltīti. Ja tomēr vēlies izbaudīt vietējo kultūru un ēdienus, apvaicājies iedzīvotājiem, kur varētu atrast labāku, bet ekonomiskāku ēstuvi.