Ieskats Viduslaikos – Latvijas pilis

Latvija ir bagāta ar vēstures liecībām par Viduslaiku dzīvi. Tai skaitā daudzas liecības par iedzīvotājiem ir atstājušas tieši lielās būves pilis, kurās ir aizsargājušas iedzīvotājus no iebrukumiem. Daudzas pilis ir saglabājušās, daudzas restaurētas, bet daudzām ir tikai vērojamas masveida pilsdrupas. Tomēr katrai no pilīm ir savs stāsts. Nosaukšu 5 skaistākās Latvijas Viduslaiku pilis un pilsdrupas, kuras ir vērts apskatīt.

1. Siguldas Viduslaiku pils
Zobenbrāļu ordenis sāka būvēt šo pili 1207.gadā, bet pēc ordeņa sakāves, tā 1236. tika pārbūvēta. Ziemeļu kara laikā pils tika pilnībā nopostīta, un tā arī netika vairs atjaunota, tāpēc šobrīd tūristu acīm ir redzamas tikai pilsdrupas. Tomēr pilsdrupu Dienvidrietumu daļā var redzēt vēl joprojām saglabājušos piemiņu no tā laika pils logiem un galvenais vārtu tornis.

2. Raunas viduslaiku pils
Raunas pils savulaik bija galvenā Rīgas arhibīskapijas rezidence, kurā katru gadu visa ģimene apmetās un baudīja skaistās Raunas ainavas. Pirmie dokumenti, kur ir tikusi pieminēta Raunas pils ir atrodami 1381. gadā. Tomēr šis gads netiek uzskatīts par pils celšanas laiku, uzskatot, ka viņa varētu būt celta jau daudz agrāk – 1262. gadā. Pils ir piedzīvojusi vairākas rekonstrukcijas, kā lielāko var pieminēt arhibīskapa Kaspara Lindes valdīšanas laikā. Viens no pils torņiem tika nosaukts par Garo Kasparu, kas ir veltīts pašam arhibīskapam. Pils faktiski tika iznīcināta 1683. gadā, pēc Zviedrijas karaļa pavēles. Tomēr šobrīd cilvēkiem vēl apskatāmas vairākas pils sienas un bāzes tornis.

3. Cēsu Viduslaiku pils
Cēsu pili 1209. gadā sāka celt Zobenbrāļu ordenis, lai būtu droša aizsardzības ēka ordeņa mestra uzturēšanās laikā. Cēsu pils bija ļoti droša stiprinājuma ziņā. Šobrīd tā ir viena no majestātiskākajām pilsdrupām visā Baltijā. Pils vēstures laikā ir vairākkārt postīta un atjaunota. Mūsdienās viens no pils torņiem, kurš ir saglabājis savu vēsturisko elpu ir apskatāms arī tūristiem, kā arī pati pils ir izveidota kā muzejs.

4. Ventspils Viduslaiku pils
Pils pašā Ventspils sirdī ir viena no vislabāk saglabājušajām Livonijas ordeņa pilīm. Tā ir celta 13.gadsimtā, un šobrīd var svinēt jau 700 gadu pastāvēšanas laiku. Kas ir interesanti tūristiem, ka šī pils faktiski nav iznīcināta un ir teicami saglabājusi savu izskatu visu šo gadu gaitā. Sākotnēji šī pils tika celta kā cietoksnis ar aizsardzības mūri un skatu torni, taču vēlāk ir tikusi izmantota arī kā baznīca, bet šobrīd pils ēkā ir izveidots muzejs.

5. Turaidas Viduslaiku pils
Turaidas pils tika uzsākta būvēt 1214. gadā pēc Rīgas arhibīskapa Alberta priekšlikuma. Sākotnēji šajā vietā atradās koka pils, taču būvniecības īstenošanai, tā tika nojaukta, lai tās vietā stalti paceltos ķieģeļu celtne. Nocietinājuma celtniecība ap pili norisinājās 17. gadsimtā, taču pēc 1776. gada ugunsgrēka tā tika ļoti izpostīta. Pēc restaurācijas, pils tika izveidota par muzejrezervātu, kurš šobrīd ir kļuvis par vienu no skaistākajiem tūrisma objektiem. No pils torņa paveras skaists skats uz apkārtējo panorāmu: mežiem, Gaujas upes līkumu un iekārtoto Dainu parku.