Kā sagatavoties muzeju apskatei

Nav noslēpums, ka muzeja apskate prasa nelielu iepriekšējo sagatavošanos, it īpaši, ja dosieties kopā ar maziem bērniem. Katrā muzejā ir noteikumi, kuri jāievēro kā lielam, tā mazam. Katrs muzejs stāsta savu stāstu, parādot eksponātus, kas atbilst noteiktai tematikai un mērķim. Daudzi vēsturiskie muzeji pastāsta par laiku, pirms vairākiem gadsimtiem. Piemēram, Cēsu pils muzejs stāsta par 13. gadsimta notikumiem, bet Rundāles pils muzejs par krāšņo baroka un rokoko laikmetu 18. gadsimtā. Latvijā ir iespējama muzeju tematikas dažādība, sākot ar jūrniecību, rakstnieku dzīves vietu stāstiem un daudz citi mērķi.

Uzvedības etiķete
Muzeji pārsvarā nav vieta, kur var skaļi runāt, skriet apkārt un aiztikt eksponātus. It īpaši, ja esat pieteikuši gidu, tad jārespektē viņa stāstītais. Izrunājiet mājās ar bērniem visus noteikumus, lai tas nav jādara citu klātbūtnē, piedzīvojot skaļu bļaušanu un raudāšanu. Lai izvairīties no “muzeja noguruma”, iepriekš vēlams ir paēst un padzert, lai to nesāk gribēties, kad gids ir ticis tikai līdz pusei sava stāstāmā. Pretējā gadījumā. Izsalkums darīs savu, un interese par visu muzejā notiekošo ātri vien pazudīs. Nogurums var rasties arī tad, ja muzeji tiek apmeklēti pārāk bieži, it īpaši vienas dienas ietvaros. Tāpēc plāno gudri savas ekskursijas, dienas laikā iekļaujot ne vairāk kā divus muzejus.

Iepriekšēja sagatavošanās
Visi tūristi plāno savas dienas kārtību, tādējādi iekļaujot sev vēlamos apskates objektus. Šobrīd mūsu gudrajā digitālajā pasaulē ir iespējams apskatīt mobilajās aplikācijās kādu tuvāko apskates objektu vietu, kā arī kāds ir muzeja vēstījums. Izmeklē sev tīkamāko tēmu un dodies uz šādu muzeju, nevis pirmajā, kuram iesi garām. Tēmai ir jābūt saistošai, lai būtu patika izbaudīt visu, ko muzejs piedāvā. Iepriekš arī nepieciešams pastāstīt bērniem uz kurieni jūs dosieties. Parādi kādu piemēru no tā, kas būtu ieraugāms muzejā un pajautā viņu domas. Ja bērniem patiks tas, ko viņi redzēs, tad vari būt drošs, ka muzeja apmeklējums būs ļoti izdevusies diena visiem kopā.

Apskati papildus piedāvājumus
Muzeji mūsdienās cenšas piesaistīt savus apmeklētājus ar jaunām atrakcijām un izdomu. Daudz kas tiek digitalizēts, tiek rādītas filmas ar video materiālu palīdzību. Tu vari iztēloties sevi par ložmetēju un ar tehnoloģijas palīdzību šaut lodes uz ienaidnieka teritoriju. Šāda tipa izklaides īpaši piesaista jauniešus un bērnus, lai noturētu viņu uzmanību. Daudzi muzeji piedāvā arī degustācijas, un zinot to, vari izvēlēties tieši šādus, piemēram, Laimas šokolādes muzejā, alus darītavas apskati vai ko citu. Arī amatnieku muzejos bieži vien ir iespēja pašiem izbaudīt meistarstiķa veidošanu. Praktiski neviens muzejs vairs neveido savu dienas kārtību bez nekādas publikas iesaistīšanas, jo tas neuzrunā apmeklētājus.

Fotografēšana
Atceries, ka ļoti svarīgi ir pirms došanās iekšā noskaidrot, vai muzeja telpās ir atļauts fotografēt. Patiesībā, būs ļoti daudz vietas, kur tas tiešām ir aizliegts, tāpēc necenties “pa kluso” kaut ko nofotografēt vai iefilmēt. Tomēr vietās, kur ir atļauts fotografēt, dari to tā, lai netraucētu citiem apmeklētājiem. Jau laicīgi izpēti sava fotoaparāta bilžu uzņemšanas iespējas, lai tas nav jātestē muzejā. Dodies ar kādu cilvēku kopā, lai nav visu laiku citiem tūristiem jālūdz, lai tevi nofotografē. Kā arī fotografē gudri – padomā, vai pēc apmeklējuma pusi bildes nebūs jāizdzēš, jo tās būs miglainas un izplūdušas. Izbaudi pašu būšanu muzejā un informāciju, ko tas sniedz, nevis ik pēc minūtei fotografē eksponātus, par kuriem galu galā neko neesi uzzinājis.