Muzeju nozare Latvijā

Muzeji ir viens no plaukstošajiem tūrisma biznesa elementiem, kas nes peļņu ar savu ekspozīciju un stāstu. Kā jau katrai biznesa sfērai – arī muzejiem ik pa laikam ir jāpārveido savs izskats, parādītie priekšmeti un stāsts. It īpaši mākslas muzeju izstādes mainās ik pēc laika, paverot apmeklētājiem arvien jaunas iespējas redzēt daudz māksliniekus. Muzeji tiek pielāgoti ar jaunām inovatīvām tehnoloģijām, kas apmeklētājiem ļauj ieskatīties daudzu gadsimtu senā pagātnē ar 3D efektiem, video materiālu izmantošanu un pārģērbjoties tā laika drēbēs.

Katru gadu muzeju nozarei tiek piešķirts finansējums, lai restaurētu ēkas, pārveidotu izstādes un daudz citiem darbiem. Ar jaunu tehnoloģiju ieviešanu, arī apmeklētāju skaits palielinās pēdējo gadu laikā. Tā, piemēram, valsts muzeju apmeklētāju skaits pēdējo trīs gadu laikā ir pieaudzis par gandrīz trīs tūkstošiem. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs 2016. gadā pēc restaurācijas pirmajos septiņos mēnešos vien uzņēma 200 tūkstošus apmeklētāju, salīdzinoši, ja pirms četriem gadiem kopējais apmeklētāju skaits visa gada laikā vien bija tikai ap 70 tūkstošiem tūristu.

Katru gadu, lai popularizētu visus Latvijas muzejus, tiek izveidots īpašs pasākums kā “Muzeju nakts”, kuras ietvaros, visas muzeja durvis ir atvērtas plašam apmeklētāju lokam pilnīgi bez maksas. Šis pasākums ir ļoti gaidīts un apmeklēts, par ko liecina garās rindas pie populārākajiem valsts muzejiem. Lai gan nakts ir tik gara, cik viņa ir, visus muzejus, protams, nav iespēja apskatīt, tāpēc iepriekš ir jāsaplāno grafiks, un jāizvēlas, kurus muzejus vēlēsies apmeklēt. Šis pasākums notiek jau kopš 2005. gada. Šo gadu laikā, daudzas iestādes ir ieviesušas savus pakalpojumus, par labu šim pasākumam. Piemēram, pasažieru vilcienu cenas biļetes tiek samazinātas par 50%, vai sabiedriskā transporta pieejamība arī nakts stundās, kad tas faktiski iepriekš nav pielāgots. Nākošais “Muzeju nakts” pasākums notiks 2017. gada 20. maijā, tāpēc visiem jau ir iespēja laicīgi izmeklēt un izdomāt, kurus objektus vēlēsies apskatīt.

Lai strādātu par muzeja darbinieku, nav nepieciešama speciāla augstākā izglītība vai noteikts grāds. Protams, vēstures muzejā kā papildus priekšrocības būtu personālam ar vēstures izglītību, vai vismaz kaislībai pret to, un tā attiecīgi arī zinātnes vai medicīnas muzejos. Darbinieki tiek speciāli apmācīti, lai varētu lieliski pasniegt muzeja vēstījumu apmeklētājiem. Muzeji paši nodrošina savam personālam tālākizglītību, piedāvājot dažādas konferences, vieslekcijas un aktīvus seminārus. To laikā darbiniekiem ir iespēja iegūt arī radošas prasmes kā daudz labāk komunicēt ar klientiem. Muzeja personālam ir jābūt zinošam un ieinteresētam atbildēt uz visiem jautājumiem. Neviens jautājums nav pārāk muļķīgs, lai uz to censtos atbildēt.

Muzeji visbiežāk savā ekskursijas teritorijā iekļauj arī kādu suvenīru tirdzniecību, lai sniegtu tūristam arī kādu paliekošu atmiņu no tikko piedzīvotā un redzētā. Bieži vien muzeja apmeklējuma laikā tūristiem ir iespēja pašiem pagatavot kādus priekšmetus. Piemēram, amatniecības muzejā ir iespēja izgatavot keramikas podiņus, saldumu muzejā pats var mājiniekiem pagatavot garšīgas konfektes, turpretī zāļu muzejā pats var izveidot veselīgās tējas maisiņu. Bieži vien pēc ekskursijas, noteiktas tēmas muzejā ir iespēja arī nogaršot vietējā ražojuma produkciju. Šādas degustācijas ir maizes cepšanas vietās, alus darītavās, siera darītavās. Muzeju īpašnieki arvien biežāk cenšas iesaistīt savos stāstījumos visus apmeklētājus, spēlējot rotaļas, iesaistot bērnus atrakcijās, kopā veidojot savu stāstu un daudz citas lietas.

Muzeji paliek arvien interesantāki, kā tikai parasta priekšmetu izstāde. Mūsdienās tiek piedomāts par visu: atmosfēru, izkārtojumu, stāstījumu, digitalizāciju. Iespējams, ja tu esi bijis kādā muzejā pirms vairāk kā desmit gadiem, šobrīd viņš jau ir pārveidots un varēsi doties vēlreiz, iegūt informāciju pavisam jaunā veidolā.