Padomi par cukuru un produktiem, no kuriem izvairīties iepērkoties

Daži cilvēki ēd tik daudz cukura, ka tas palielina līdz pusei no ikdienas kaloriju limita un līdz ar to ievērojami apgrūtina svara uzturēšanu. Tomēr vienlaikus ir jāmin arī fakts, ka mūsdienās veikalu plaukti ir pili ar produktiem, kas satur cukuru dažādos veidos. Iespējams, ka jūs pat neapjaušat ar ko jūs ikdienā saskaraties attiecībā uz pārtiku.

Vismaz Federālajā pārtikas un farmaceitisko produktu pārvaldei Amerikā noteikti būtu jāpieprasa pievienoto cukuru uzskaitīšana iepakojuma etiķetēs, jo tur cukurs ir kļuvis par vienu no problemātiskākajiem aspektiem, kas noved pie dažādām veselības problēmām. Labs pirmais solis ikvienam, kurš mēģina samazināt cukuru, ir samazināt vai samazināt cukurotos dzērienus.

Cukurs: kā regulēt?

Modeļi, kurus izmanto alkohola un tabakas regulēšanai, varētu darboties arī attiecībā uz cukuru.

 • Aplikt ar nodokli pārtikas produktus, kas satur cukuru. Sodas nodoklis jau tiek apsvērts Amerikā. Lai strādātu, viņš saka, ka nodoklim jābūt lielam, piemēram, 1eiro nodoklis par 1 eiro vērtu sodas bundžiņu.
 • Ierobežot pieejamību. Tirdzniecības automātu licencēšanas prasības varētu būt stingrākas (stoomstrijkijzers vergelijken).
 • Noteikt vecuma ierobežojumu cukurotu dzērienu un ēdienu iegādei.

Amerikā Federālā pārtikas un farmaceitisko produktu pārvalde varētu palīdzēt, izslēdzot fruktozi no tās vispārēji atzīto par nekaitīgu produktu saraksta. Pretējā gadījumā tas ļauj pārtikas ražotājiem to pievienot bez pirmspārdošanas pārskatīšanas un apstiprināšanas. Arī Latvijā darbojas Pārtikas un veterinārais dienests, kas var izstrādāt līdzīgu sarakstu un citus regulējumus, kas vienlaikus arī padarītu iepirkšanos drošāku, jo plauktos nonāktu produkti, kas ir izgājuši vairāk pārbaudes arī attiecībā uz cukura daudzumu.

Palīdzētu arī norādīt pievienoto cukuru daudzumu uz uztura etiķetes. Lai gan kopējais cukurs ir norādīts etiķetē, tajā nav precīzi norādīts pievienotā daudzuma un dabīgā daudzuma daudzums.

Cukura regulēšana: Federālās pārtikas un farmaceitisko produktu pārvaldes reakcija

Parasti atzīts par nekaitīgu (angliskais saīsinājums GRAS) statusa izmaiņas cukurā patlaban netiek apsvērtas,” saka pārvaldes pārstāvis Douglas Karas. Viņš saka, ka patērētāji var iepazīties ar sastāvdaļu sarakstu, lai uzzinātu, vai produktam ir pievienoti cukuri. Starp dažādiem pievienoto cukuru nosaukumiem, viņaprāt, ir:

 • Kukurūzas sīrups
 • Kukurūzas sīrups ar augstu fruktozes saturu
 • Augļu sulas koncentrāts
 • Maltoze
 • Dekstroze
 • Saharoze
 • Medus
 • Kļavu sīrups

Vecuma ierobežojumi, lai iegādātos pārāk saldus dzērienus?

Cita nozares grupa, ko sauc par Amerikas dzērienu asociāciju, atbildot uz zinātniskajos žurnālos publicētajiem komentāriem, publiskoja paziņojumu. Daļēji tie apgalvo, ka “cukura salīdzinājums ar spirtu un tabaku ir vienkārši bez zinātniska pamatojuma. Turklāt, lai risinātu veselības problēmas, kuras atzīmēja Pasaules Veselības organizācija, izolēta uzmanība uz vienu sastāvdaļu, piemēram, cukuru vai fruktozi, ir saistīta ar vairākiem faktoriem, ieskaitot tabakas lietošanu, kaitīgu alkohola lietošanu, neveselīgu uzturu un fiziskās aktivitātes, līdz ar to tā ir pārāk vienkārša pieeja. Nav pierādījumu, ka koncentrēšanās tikai uz cukura patēriņa samazināšanu nozīmīgi ietekmētu sabiedrības veselību.” Pēc asociācijas domām, vecuma ierobežojumu ieteikšana cukurotu dzērienu iegādei ir radikāla pieeja.

Tikmēr lielāka skaidrība ir tajā, no kā jums vajadzētu izvairīties, kad nākamreiz dodaties iepirkties:

 • Piena kokteiļi
 • Vīnogu sula
 • Sodas
 • Kūkas
 • Komerciālas konfektes (piemēram, Skittles)
 • Jogurts
 • Ātrās uzkodas (piemēram, vafeles ar sīrupu)
 • Graudaugu batoniņi
 • Pārslas, kas ir gatavas ēšanai
 • Mango
 • Ķirši
 • Pulasāns
 • uitvinden

Ja jūs esat saldumu mīlētājs vai arī jums ir grūti atteikties no augļiem, to nav nepieciešams darīt, jo ir iespējams atrast veselīgākas alternatīvas ar daudz mazāku cukura sastāvu – olīvas, avakado, avenes, mellenes, upenes, zemenes u.c.

Pircējs rada preces

Iepirkšanās vēl nekad nav bijusi tik personiska. laikmetā, kad šķiet, ka visas personīgās saites ar veikaliem, pārdevējiem un zīmoliem ir kā ar cirvi nocirstas, mēs tomēr atgriežamies pie vecajām vērtībām. Pircēji pieprasa nevis masu produkciju, bet gan savām vēlmēm un vajadzībām pieskaņotas preces. Brendi, savukārt, saprot, ka, lai neciestu no konkurences virzīšanās tālāk, tiem ir jāpiedalās un jānodrošina pēc iespējas personiskāka pieeja beste av Norge.

Lai saprastu, kas tieši pircējiem ir tīkamāks, un rastu ciešāku saiti ar jau esošajiem pircējiem, zīmoli arvien vairāk izvēlēsies peronalizēt savas preces. Lai pilnībā ļautu pircējiem mainīt un pielāgot produktus, personalizācija nebūs tikai un vien savas saldā un dzirkstošā dzēriena pudelītes apdrukāšana ar populārākajiem nācijas vārdiem. Vairs arī brīnumus nesagādās ticami personisku vēstuļu rakstīšana, kas sākas ar klienta vārdu, tiek nosūtīta klientam visizdevīgākajā brīdī un atbilst viņa iepriekš atklāti paustajām vai izsekotajām interesēm.

Pircēji aizvien vairāk vēlēsies izmainīt un pielāgot – personalizēt – pašu produktu. Tādēļ pārdevēji, sākot no šī gada, ies tālāk – viņi nodrošinās paša produkta pielāgošanu un būvēšanu no pamatiem. Tā, piemēram, zīmoli, kā Cadbury, Coca Cola un EasyJet pieredzēja lielu atsaucību uz kampaņām, kas ļāva savu pircēja un produkta lietotāju statusu personalizēt. Iepirkšanās nav tikai izklaide; arvien vairāk un lielāku nozīmi dod pirktais produkts. Savukārt, ja produktu iespējams personalizēt, tad tas iepirkšanos padara personisku un baudāmu.

Pirmkārt, mūsdienu pircēji daudz vairāk un augstāk vērtē naudas patēriņu uz baudām un sajūtām, nevis priekšmetiem un lietām. Tādējādi, ja vēlaties pārdot produktu, kurš oriģināli ir tikai un vienīgi priekšmets (izņemot tādus ikdienas produktus, kā pārtika, saimniecības preces, stādi un pamata kopjošās kosmētikas, higiēnas preces), tad kā pārdevējs Jūs vēlēsieties izmantot šos priekšmetus tā, lai radītu stāstu un iedvesmotu pircēju izvēlēties tieši šo produktu. Lai sekmīgāk iedrošinātu pircējus iegādāties šos produktus, nepieciešams arī ne tikai radīt vīziju par produktu, tā vēsturi un rašnos, bet arī parādīt pircējiem, kur tieši tas iederas viņu ikdienas dzīvē. Turklāt – un kas ir pats svarīgākais – šim produktam jābūt unikālam.

Tā vietā, lai analizētu pircēju dažādās vēlmes un mēģinātu izpatikt visiem, bet tajā pašā laikā – nevienam, zīmoli cenšas nodrošināt personisku pieeju jebkuram. Zīmoli, kā Chapman bags un citi, ļauj būvēt savu paša produktu, nodrošinot unikalitāti, iepirkšanās procesa baudījumu, kā arī ļaujot pircējam iepazīt pašu zīmolu. Personalizācija tiek lietota gan interneta, gan arī fiziskajā vidē. Populārākās preces, ko viegli personalizēt, ir smaržu maisījumi, masāžas eļļu un citu dāvanu sagatave. Tikai iedomājies par dāvanu iepakošanu filmā “Love Actually”! Personalizēšana mūsdienās vairs nav tikai ekskluzivitāte, bet gan nepieciešamība (profesjonell skjeggtrimmer modeller).

Iepirkšanās var būt ne tikai darbība, kas jāveic, lai iegādātos un iemainītu dzīvei nepieciešamās lietas, bet gan arī izklaide. Pārdevēji to saprot, un, lai pielāgotos pircēju vēlmēm un spētu izkonkurēt savu vietu tirgū, piedāvā aizvien plašākas iespējas, kā iepirkšanos padarīt tīkamu, savukārt nopirkto preci – ekskluzīvu. Mūsdienās jebkurš var iepirkties un iegūt nepieciešamo, bet mēs vēlamies jebkuru no šīm lietām un darbībām izbaudīt pilnībā. Mēs kā pircēji vēlamies atšķirties no masu produkcijas, un tādēļ meklējam zīmolus, ar kuriem izteikt savu personību. Savukārt zīmoli piedāvā tieši mums pieskaņotu pakalpojumu vai preci – un turpinās tā darīt arī nākotnē.

Ko iekļaut ikvienā biznesa plānā?

Uzņēmējdarbības jeb biznesa plāna izstrāde nav kaut kas tāds, kam būtu jāpieiet vieglprātīgi vai jāizpilda tikai “ķeksīša pēc”. Lai gan daudzi jaunie uzņēmēji to uzskata par absolūtu formalitāti, kurai pietrūkst greznu runu un aizraujošu video stāstu spožuma, tomēr neapgāžams ir fakts, ka uzņēmējdarbības plānam ir izšķirīga nozīme. Tas ne tikai spēj pārdod ideju potenciālajiem ieguldītājiem, klientiem un darbiniekiem, bet arī konkretizē, cik veiksmīgi un ienesīgi darbosies jaundibinātais uzņēmums, kuluton pikavippi. Jā, neapšaubāmi biznesa plāna sastādīšana var aizņemt garas stundas, būt visai sarežģīta un pat reizēm biedējoša, tāpēc ir vērts iepazīties ar būtiskajiem komponentiem, kas jāiekļauj katrā biznesa plānā neatkarīgi no aprēķinātā riska tā atvēršanai.

1. Koncepcijas izstrāde.
Biznesa plāna galvenais mērķis ir sniegt tā lasītājiem pilnīgu izpratni par jaunā uzņēmuma mērķiem un to, kā tieši tie tiks sasniegti. Tāpēc uzņēmuma koncepcijas prezentācija biznesa plānā ir labākā iespēja, kā to izdarīt. Šī biznesa plāna daļa parasti tiek sadalīta trijās daļās: kopsavilkums, uzņēmuma apraksts un produkti vai pakalpojumi, ko uzņēmums piedāvās. Kopsavilkums ir kā ātrs biznesa plāna ievads, kas apraksta, kurš vada uzņēmumu un ko tas piedāvās. Aizpildiet to ar uzņēmuma aprakstu, kas ietver sevī uzņēmuma struktūru, galvenos darbiniekus, uzņēmējdarbības raksturu, kā arī īstermiņa un ilgtermiņa mērķus. Visbeidzot, aprakstiet arī produktus un pakalpojumus, ko uzņēmums plāno sniegt, parādot, kā tieši uzņēmums izcelsies ar savu unikālo piedāvājumu.
2. Tirgus analīze.
Jaunajam uzņēmuma dibinātājam šajā sadaļā ir jāpierāda, ka viņam ir pilnīga izpratne par to, kādā vidē tiek plānots atvērt biznesu un pikalaina heti ilman luottotietoja. Tirgus analīze detalizēti apraksta mērķauditorijas demogrāfisko sastāvu, kā arī sniedz vispārēju pārskatu par interesējošo nozari. Var iekļaut arī specifiku informāciju par konkurentiem, ja tādi ir attiecīgajā nozarē.
3. Uzņēmuma stratēģija.
Potenciālie jaunā biznesa investori vēlēsies uzzināt, kāds ir uzņēmuma izpildes plāns, un ko tieši tā pārstāvji darīs, lai sasniegtu panākumus un visus nospraustos mērķus gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Uzņēmuma stratēģijas izklāstā jums jācenšas atbildēt uz tādiem jautājumiem, kā piemēram, kāpēc izvēlētais darbības modelis būs efektīvs? Kā uzņēmums spēs būt ilgtspējīgs? Kā bizness izskatīsies pēc sešiem mēnešiem, pēc gada un vēlāk? Kā tas paplašināsies un attīstīsies nākotnē?
4. Organizācijas struktūra un pakļautība.
Šinī sadaļā detalizēti ziņosiet par to, kādā hierarhijā darbosies uzņēmums. Kā arī būs gudri ieplānot jau laikus, kā tieši uzņēmums pieaugs, kad investori varēs sākt saņemt atpakaļ noteiktu finansējuma apjomu vai kā uzņēmums sasniegs paredzēto ieņēmumu summu. Struktūra var arī palīdzēt uzskaitīt visus piesaistītos darbiniekus vai konsultantus, kas strādās līdzās uzņēmuma dibinātājiem.
5. Finanses un nepieciešamie naudas līdzekļi.
Uzņēmējdarbības plānos neizsakāmi svarīgi ir norādīt, kā šī jūsu ideja pārtaps par patiešām labu biznesu, tādēļ finanšu analīze ir kritiska jūsu veiksmes stāsta piepildīšanai. Tas jo īpaši attiecas uz visiem pirmreizējajiem jauno uzņēmumu dibinātajiem, kuri mēģina pārdot savus plānus potenciālajiem investoriem. Uzņēmējiem, kuriem nav nekādu iepriekšēju finanšu datu, lai parādītu, kā uzņēmums varētu strādāt, ir jāveic smalkas prognozes un jāsastāda maksimāli reāls jaunā biznesa darbības budžets nākamajiem pieciem gadiem. Budžetā būs tāpat arī jāiekļauj plānotā izaugsme gan resursu, gan piedāvāto produktu un pakalpojumu ziņā. Bieži vien biznesa plāna izstrādei būs nepieciešams piesaistīt grāmatvedi vai citus finanšu speciālistus, uz kuru kalkulācijām jūs varēsiet pilnībā paļauties un ko būs viegli pierādīt potenciālajiem investoriem.

Četri mīti par pārrunām, kas saistītas ar algas paaugstinājumu

Pārrunu mīts Nr. 1: Pārrunām par algu palielināšanu ir jānāk no vadības puses.

Patiesībā, cilvēkam, kas pieņem lēmumus par algu paaugstināšanu, var būt ļoti maza izpratne par jūsu īpašajiem sasniegumiem un smago darbu uzņēmuma labā. Tātad tas ir jūsu uzdevums parādīt, kāpēc jūs esat vērts vairāk nekā darba devējs jums šobrīd maksā un lån selvom rki. Lūk, vēl daži spilgti piemēri atrunām, kuras izmanto cilvēki, kuri nevēlas paši uzsākt sarunas par viņu algu un tās potenciālo palielināšanu:

“Es negribu izklausīties ļauns un nepateicīgs par to, kas man jau ir”.

“Mans vadītājs ir vienkāršs mazā uzņēmuma īpašnieks, viņš jau tā knapi savelk galus kopā.”

“Man nepatīk strīdēties ar cilvēkiem.”

Pirmā lieta, kas ikvienam šādi noskaņotam cilvēkam ir jāapzinās, ir tā, ka jums noteikti nevajadzētu būt ļaunam un nepateicīgam pārrunu laikā – gluži pretēji. Jums vajadzētu pieiet šīm pārrunām ar lielu rūpīgumu un niansētu darba tirgus situācijas izpēti vēl pirms ķeraties tām klāt. Jūs varat īpaši norādīt uz pateicību par doto iespēju, bet tanī pašā laikā argumentēt savu ieguldījumu un darba apjoma pieaugumu.

Pārrunu mīts Nr. 2: ir nepieciešams izlasīt daudz informatīvas literatūras par pareizu sarunu uzbūvi, pirms ķerties klāt pie pašām pārrunām.

Jāsaka, kā ir – šajā jomā tā ir viena no lielākajām kļūmām, kādas jūs varat pieļaut, vispirms mācīties, kā to paveikt, nevis ķerties vērsim pie ragiem un to vienreiz par visām reizēm izdarīt. Veiciet savu pieaugošo darbu analīzi, izpētiet arī darba tirgus situāciju, bet nemēģiniet iekalt no galvas labākās sarunu tehnikas, lai zemapziņas līmenī pārliecinātu savu vadītāju par jūsu algas pielikuma pamatotību. Kas jums būtu jādara – pārrunu laikā jāsniedz konkrēti piemēri tam, kā jūs palīdzējāt uzņēmumam palielināt ieņēmumus, atrisinājāt lielas problēmas saistītas ar klientiem vai izpildījāt projektu saskaņā ar noteikto budžetu un pat pirms termiņa.

Pārrunu mīts Nr. 3: Ja tiekat izsaukts uz šādām pārrunām, jums būtu jāsāk baidīties.

Gluži pretēji. Jums vajadzētu būt nepatīkami satrauktiem par šādu sarunu esamību jūsu nākamās nedēļas kalendārā. Ja kāds ir gatavs pārrunāt ar jums algas piedāvājumu, tas nozīmē, ka jums ir iespēju logs, lai atspoguļoti sevi kā pieprasītu speciālistu, kā arī norādītu uz jūsu ieguldījumu uzņēmuma izaugsmē. Jebkura saruna ar vadību var nākt tikai jums par labu, ja arī jūs būsiet paveikuši savu “mājas darbu” un iepriekš sagatavojušies.

Pārrunu mīts Nr. 4: jūs neesat noteicējs pārrunu laikā.

Un kā vēl esat! sēdeklī. Jums ir daudz vairāk varas nekā jūs domājat. Darba devēji regulāri raizējas par labāko darbinieku zaudēšanu, taču viņi to ne vienmēr izrāda uz āru un rada sajūtu, ka bez jums jau mierīgi varētu arī iztikt. Darba devējs saprot, ka darbam, ko jūs paveicat viens kā speciālists savā jomā, viņam var nākties pieņemt vietā pat vairākus jaunākus kandidātus, kuriem nebūs uzkrāta vajadzīgā pieredze. Tikko divdesmit gadus sasniegušie jaunieši maina darba vietas daudz, daudz biežāk kā viņu priekšgājēji, kas rada lielas izmaksas un papildus slodzi darba devējiem, tāpēc viņiem ir visai augsta motivācija noturēt jūs maksimāli laimīgus. Nomainīt uzņēmumā pieredzējušu darbinieku pret jaunu, zaļu gurķi izmaksā ļoti daudz, gan resursu, gan ieguldītā darba dēļ (rentefri finansiering). Darba devējs centīsies no tā maksimāli izvairīties un iziet uz kompromisu attiecībā uz jūsu jaunajām prasībām.

Būtiskākie riski, ar kuriem varētu saskarties ekskursijas laikā un kā no tiem izvairīties

Briesmas, ar kurām varētu saskarties ekskursijas laikā pastāv jebkur. Neatkarīgi no tā, vai tu dodies tālā ceļojumā pāri okeānam – imprumut rapid, vai dodies izzināt dabas takas vietējā reģionā. Lielākoties, tieši tūristi ir galvenie upuri populārās tūrisma vietās. Vienmēr, pirms dodies kādā ceļojumā vai ekskursijā, apzinies iespējamos riskus, kādiem sevi pakļauj.

Zādzības
Lai novērstu zādzības, nekad neģērbies kā tūrists. Tas nozīmē, izvairīties no dažādu tūrisma aģentūru logotipu uzrakstiem uz sava apģērba. Arī aksesuāriem nevajadzētu būt ar šādiem logotipiem, piemēram, cepures vai somas. Patiess tūrista izskats ir mugursoma un kaklā uzkarināts fotoaparāts, un cilvēks, kurš izmisīgi ar karti rokā cenšas atrast pareizo ielu. Visus rīkus, kā, piemēram, fotoaparātu, vienmēr nēsā somā, lai nepievērstu sev lieku uzmanību.

Vēdera darbības traucējumi
Pirms lietojat krāna ūdeni, vienmēr labi ir pārdomāt, vai tas ir drošs. Pērkot ūdeni plastmasas pudelēs, vienmēr pārliecinies, ka korķītis ir pievienots gredzenam un pudele nav attaisīta. Starp ekskursijām dažreiz sanāk pavisam maz laika pusdienošanai, tāpēc tūristi bieži vien visas dienas laikā iztiek ar dažādām uzkodām, kas vakarā varētu pārvērsties par lielām vēdergraizēm. Daudzi ceļotāji ārzemēs izvairās no gaļas un jūras velšu produktiem. Izvairies no produktu iegādes, kas atrodas atklātās vietās, piemēram, ielu malā. Cienījamās ēdnīcās veģetārie ēdieni ir drošākais variants pret vēdergraizēm. Protams, ja vairākas dienas pārtiksi tikai no uzkodām un ātrā ēdiena, vēders var darīt to zināmu.

Svarīgu dokumentu nozaudēšana
Ja tavs ceļojums skars arī vietas, aiz valsts robežas, tad vienmēr pārliecinies, ka tev ir līdzi pases kopija, informācija par viesnīcu, ceļojuma apdrošināšanas dokumenti, vadītāja apliecība un citi nepieciešamo papīru kopijas. Saglabā kopijas atsevišķi no reāliem dokumentiem. Ieejas biļešu vai transporta iekāpšanas kartes vienmēr turi sev pa rokai, kā arī saglabā uz telefona vai elektroniskajā pastā. Gadījumā, ja pazaudē izdrukāto kopiju, iespējams, ka pietiks ar vizuālo versiju telefonā, vai varbūt varēsi izdrukāt jaunu kopiju no interneta.

Negadījumi, ievainojumi
Esi īpaši uzmanīgs ekskursijas laikā, lai neiegūtu nekādus ievainojumus, kas varētu traucēt izbaudīt brīvo laiku. Uzmanies no slidenām baseinu malām, balkona margām, ielu remontiem un visam citam, kas var apdraudēt veselību. Varbūt liekas, ka tās ir pārāk lielas bažas, tomēr nedomāju, ka būsi gatavs pavadīt visas ceļojuma dienas slimnīcā.

Negodīgi tūrisma operatori
Izvēlies tikai plaši populārus tūrisma operatorus, jo tā tu būsi pārliecināts, ka tava drošība ir viņu galvenās rūpes. Neiekrīti uz negodīgu tūrisma operatoru piedāvājumiem, kas beigās novedīs pie pārāk lielas naudas zaudēšanas. Iepriekš izstudē operatoru piedāvātās priekšrocības, iespējamo apdrošināšanu, ekskursiju maršrutus, ieejas biļetes.

Saslimšana
Pirms dodies ekskursijā, vienmēr pārliecinies, kādi laika apstākļi ir aiz loga. Ja visu dienu pavadīsi vaļējās kurpēs un svārkos, bet ārā būs pārāk vēss šādam apģērbam, tad pastāv ļoti liela iespējamība, ka vari “saķert” saaukstēšanos. Noteikti pirms dodies kādā ekskursijā, paņem līdzi vitamīnus, lai būtu kaut nedaudz fiziski sagatavotāks pret mainīgiem laika apstākļiem. Pats galvenais, kā vienmēr un visur, ir attiecīgs apģērbs.

Paldies musu Rumānijas “credit ifn” atbalstītājiem, kas šim blogam snieguši ļoti lielu atbalstu!

Ekskursijas brīvā dabā

Svaigs gaiss nāk par labi cilvēka organismam un veselībai. Kāpēc gan neizmantot šo iespēju aizbraukt kādā ekskursijā, pastaigāt pa svaigu gaisu un iegūt jaunu informāciju par Latvijas vēsturi, kultūru, dabu. Pastāv ļoti daudz ekskursijas objekti, kas tieši apmeklējami labā laikā, jo viss viesošanās brīdis būs jāpavada zem klajas debess. Faktiski, es uzskatu, ka tā tam arī vajadzētu būt – iekštelpu muzeji ir jāapskata sliktos laika apstākļos, bet, kad ārā ir patīkams laiks, tad maksimāli izmantot to, un pavadīt āra muzejos un apskates vietās. Tāpēc, lai tad, kad aiz loga parādās labs laiks, tev nebūtu jādomā, uz kuru vietu doties, šeit būs uzskaitīti daži no Latvijas ekskursiju objektiem, kurp doties. Un šādus padomus mums dod arī Kazahstānas portāls FixDengi!

1. Līgatnes dabas takas
Gaujas Nacionālā parka teritorijā 1975. gadā ir izveidots pasakains pastaigu ceļš, kuru sauc “Līgatnes dabas takas”. Takas apmeklētājiem ir iespēja ieraudzīt Latvijai raksturīgu ainavu ar mežiem, kas vijas gar Gaujas upes krastu. Augstākais punkts šajās takās ir 22 metrus augstais Cepurīšu kalns, kurš paver skatu uz tālāku panorāmu. Lielisku Latvijas savvaļas dzīvnieku daudzveidību ir iespējams ieraudzīt turpinot doties pa taku visas ekskursijas laikā. Ja dzīvnieki nebūs noslēpušies, tad ir iespēja ieraudzīt pašus lielākos kā aļņus, briežus, lāčus, lūšus, kā arī mazākus zīdītājus – ežus, jenotsuņus, vāveres, lapsas, kā arī vairākas putnu sugas.

2. Tērvetes dabas parks
Ja tev un tavai ģimenei īpaši mīļas ir Annas Brigadres pasakas, tad šī būs lieliska atpūtas vieta. Pašiem mazākajiem atpūtniekiem patiks izklaides Rūķīšu mežā un Pasaku mežā, kur no koka izgrebti pasaku tēli kā arī dabā sastopamus augus un dzīvniekus. Pastaigu caur mežu vada Rūķu mamma un paps, kas māca mazajiem meža valstības pārsteigumus un pastāsta kā pagatavot dažādus priekšmetus. Īpašiem mazākajiem ekskursantiem šī būs aktīva nodarbe, kur izskrieties un iegūt jaunas interesantas zināšanas. Lielākiem apmeklētājiem ir iespēja pavadīt brīvdienu svaigā gaisā, iznomājot nūjošanas piederumus, velosipēdus vai nodoties nesteidzīgā pastaigā.

3. Rīgas Zooloģiskais dārzs
Ja jūs esat dzīvnieku mīļotāji, tad lielisku dienu ir iespējams pavadīt mūsu pašu Latvijas lielākajā Zooloģiskajā dārzā Rīgā. Visu cauru gadu šeit ir atvērtas durvis gan lieliem, gan maziem apmeklētājiem. Protams, labākā laikā ir lielāka iespēja, ka dzīvnieki būs redzami. Zooloģiskā dārza galvenais mērķis ir izglītot cilvēkus par dzīvnieku daudzveidību pasaulē un Latvijā. Šeit ir sastopami dzīvnieki no tropiskiem apgabaliem, savannām, Austrālijas stepēm un daudz citām vietām. Tāpat ir iespēja redzēt zīdītājus, putnus, rāpuļus, kukaiņus. Ikvienam bērnam būs iespēja ieraudzīt savu mīļāko dzīvnieku.

4. Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Šis galamērķis ir cilvēkiem, kuri vēlas arī iegūt devu no vēstures. Netālu no Rīgas centra esošais muzejs piedāvā saviem apmeklētājiem smelties visu Latvijas novadu senču kultūras dzīvē. Tas ir sadalīts pa Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Latgales senlaicīgajām sētām, sākot ar dzīvi kopš 17. gadsimta. 118 ēkas, kuras raksturo visus Latvijas novadus gadsimtu gaitā var apskatīt pāris stundu laikā. Ekskursijas gaitā var iemācīties senlatviešu pirts tradīcijas, amatniecību, lauksaimniecību. Teritorija ir pietiekoši plaša, lai mazākie ekskursanti varētu izlocīt kājas un paskriet zaļā zālītē un spēlēties speciāli izveidotā rotaļu laukumā. Īpaši pieprasītas ir dienas, kad šajā muzejā ir gadatirgus. Tad no visām Latvijas malām sarodas cilvēki, kuri mājās brūvē, veido, audzē un vēlas pārdot citiem savas dabas bagātības.

Lauku tūrisms Latvijā

Vai lielpilsētas straujā kņada un cilvēku pūļi tev neļauj pilnvērtīgi atpūsties no saspringtas darba nedēļas? Lauku tūrisms ir viena no labākajām alternatīvām iespējām, kā lieliski pavadīt laiku svaigā gaisā, baudot vietējo kultūru. Lauku tūrismam raksturīga ir lauku vide vai nelieli apdzīvoti reģioni (iedzīvotāju daudzums nepārsniedz 5 tūkstošus). Lauki sniedz lielisku atpūtu, nedzirdot pilsētas troksni, neredzot piesārņotas ielas, neradot draudus savai veselībai.

Kādas ir aktivitātes, kuras tiek piedāvātas lauku tūrisma cienītājiem? Pirmkārt jau naktsmītne ar visu apkārtējo teritoriju sniedz neaizmirstamu relaksāciju un atpūtu. Vai esi vēlējies nokļūt ezermalā, aiziet uz pirti un vakarā sēdēt pie ugunskura? Naktī dzirdēt tikai sienāžu dziedāšanu un ik pa laukam pūces ūjināšanu. Tas viss ir iekļauts lauku tūrisma atpūtā. Tūristiem ir garantēta personīga atpūta, neesot klāt nevienai citai tūrisma grupai vai pat svešai ģimenei. Šāda atpūta ir lieliska arī romantikas cienītājiem, kas vēlas pavadīt brīvdienu divvientulībā. Lauku tūrisma svarīgākā bagātība ir dabas resursi, piemēram, meži, ūdens, pļavas.

Attiecīgi no sezonas, lauku tūrisms piedāvā atsevišķus pakalpojumus. Siltā laikā tās varētu būt izjādes ar zirgiem, vai braukšana zirgu pajūgā. Ja naktsmītne ir pie ezera, tad viennozīmīgi makšķerniekiem un ūdens prieku cienītājiem būs īstā vieta, kur pavadīt brīvdienas. Braukšana ar laivu kā senos laikos apkārt ezeram, sagaidot saules rietu.. Sportistiem bieži vien tiek piedāvāta velosipēdu noma, lai varētu dienas laikā enerģiski atpūsties un apskatīt dabu. Ziemas sezonā lauku tūrisms piedāvā ne mazāk interesantas aktivitātes – slidošana pa aizsalušu ezeru, distanču slēpošana, zemledus makšķerēšana. Katrs savai vēlmei var atrast piemērotu aktivitāti noteiktā sezonā.

Pavadot brīvdienas šādā lauku tūrisma mītnē noteikti jāizmanto iespēja izbaudīt vietējo kultūru un ēdienus. Ēdieni, kas ir pagatavoti pēc senču tradīcijām gūst lielu apbrīnu, un tie pat ir garšīgāki nekā pašos dārgākajos pilsētas restorānos. Vietējie labumi bieži vien mēdz pārsteigt cilvēkus, kas it kā dzīvo netālu no tūrisma vietas. Kurzemē viennozīmīgi ir jānoprovē vietējo zivju receptes kā arī sklandrauši. Vidzeme ir slavena ar savu kaņepju sviestu, kura ražošanas procesu var apskatīt arī īpašā ekskursijā, ko piedāvā, piemēram, zemnieku saimniecība “Adzelvieši”, kas ir pie paša Burtnieku ezera. Zemgalē kā nekur citur Latvijā cep visgardākās karašas. Arī maizes cepšana katrā vietā ir īpašu recepšu piekopta, kas piešķir maizei īpašu burvību lai kur arī dotos.

Ja meklē īpašu atpūtas un relaksācijas vietu, tad tradicionālās lauku pirtis sniegs neaizmirstamas sajūtas ikvienam cilvēkam. Paši pirtnieki piedāvā izpērt tūristus pēc savām sentēvu tradīcijām, ar īpaši meklētām un sietām slotiņām, un ar mērcēšanos ezerā izcirstā āliņģī. Pirtis sniedz īpašas ārstnieciskas masāžas visam ķermenim, izmantot dabīgas veltes, kā ziedus, lapas, saknītes. Kā vienu no skaistākajām guļbūvju pirtiņām, uz kuru var doties relaksēties kā pirts, tā arī SPA procedūru meklējumos ir Kurzemes klusie “Ziedkalni”. Svarīgā tradicionālā amatu māksla ir ne tikai saistībā ar pirtnieku nodarbošanos, bet tikpat labi var būt saistīta ar podniecību, vai vīna ražošanu. Tāpēc, balstoties pēc tā, kādas ir intereses, var izmeklēt atbilstošu naktsmītni.

Pēdējos gados, lauku tūrisms izteikti populārs kļuvis Kurzemē, Vidzemē un Latgalē. Zemgalē un Pierīgā krietni vien mazāk tūrisms pievēršas tieši lauku tūrismam. Izteikti visvairāk lauku tūrisma mītnes ir raksturīgas Kurzemē, kas ir izskaidrojams ar plašo pieeju piejūras reģionam, upēm un ezeriem. Cilvēkiem patīk atpūsties pie ūdens, jo tas sniedz sava veida relaksāciju.

Par citām atpūtas iespējām laukos varat lasīt mājaslapā http://creditorapido247.com/.

Vieglas bagāžas rokasgrāmata

Viegla rokassoma, mugursoma, koferis – tas viss nāks tikai par labu, ja mācēsi pareizi izprast savas prioritātes. Lai sapakot līdz ņemšanas mantas, ir nepieciešama iepriekšēja plānošana un laiks. Ja tu esi nolēmis kofera kārtošanu atstāt uz pašu pēdējo laiku, tad vari gatavoties, ka steigā vai nu daudz ko aizmirsīsi, vai paņemsi liekas mantas. Viegla bagāža nodrošina lielāku komfortu, mazāku kavēšanos un efektīvu nokļūšanu mērķī.

1. Iegādājies mazu somu
Somai ir jābūt vieglai un viegli pārnēsājamai. Ir ļoti noderīgi, lai soma varētu vienlaicīgi būt kā mugursoma, un nēsājama uz pleca, lai, atkarībā no apstākļiem, to varētu nest ērtākā pozīcijā. Jebkurā gadījumā, mugursoma būtu visvieglākais variants, kas nepieciešams ceļošanai. Soma ar riteņiem arī ir ļoti parocīga, jo tad nebūs jānes rokās. Izvēlies savu somu skatoties pēc ceļojuma mērķa un specifikas.

2. Izpēti laika apstākļus
Lai nepaņemtu pārāk daudz mantas, noteikti iepriekš apskati, kādi laika apstākļi valda noteiktā reģionā, uz kuru vēlies braukt. Piemēram, ja tiek solīts silts laiks, tad viennozīmīgi tava siltā ziemas jaka var tikt izkrāmēta no somas. Atceries, ka sliktākā gadījumā uz vietas vienmēr ir iespēja kaut ko iegādāties, tāpēc necenties vest līdzi visu savu garderobi, kā arī papildus elementus, kā lietussargu un citas preces, ar domu “ja nu sāks līt”.

3. Plāno savu garderobi
Tas nenozīmē, ka tev ir jābrauc vienkrāsainā vai pašā parastākajā apģērbā. Vieni svārki, vienas džinsu bikses un krekls, kuru var pieskaņot pie abiem. Tas ir daudz stratēģiskāks plāns, kā ņemt katram apģērba gabalam pieskaņotus svārkus, kurpes un aksesuārus. Arī runājot par aksesuāriem un apaviem – izvēlies tādus, kas lieliski derētu klāt ikvienam apģērbam. Aksesuāri gan neaizņemtu pārāk daudz vietas, tomēr, trīs kurpju pāri katram apģērbam gan sniegs pietiekami daudz vietas samazinājumu.

4. Plāno veļas mazgāšanu
Protams, mēs visi vēlamies katru dienu uzvilkt jaunu apakšveļu un zeķes. Tomēr, ja plāno atvaļinājumu uz nedēļu, tad arī šī sadaļa pārvērtīs tavu somu jau piepildītu. Nav nemaz tik grūti izmazgāt turpat numuriņa izlietnē savu zeķu pāri un nākamā dienā jau būs atkal ko vilkt. Daudzi cilvēki katru dienu mazgā savu veļu, tādējādi ņemot līdzi tikai kādus 2 pārus no visa.

5. Ņem pareizās kurpes
Vislabākais variants ir tomēr ņemt divus pārus kurpju – gadījumam, ja vienas ir slapjas, vai netīras, kas nozīmē, ka būs jāizmazgā. Vai arī izvēlies alternatīvu iegādāties galamērķī otro kurpju pāri. Ceļojumam izvēlies labi pārbaudītu kurpju pāri – lai nekas nespiež, nav par mazu vai lielu, lai ir ērtas un ar kurām var veikt garas pastaigas.

6. Apsver savu somas ietilpību ļoti uzmanīgi
Pakojies ar stratēģiju: ievieto vienu objektu otrā, neaizņemot pārāk daudz brīvās vietas. Sarullē drēbes mazos rullīšos, lai tās būtu mazāk saburzītas, kad tiktu locītas. Ja tev ir kurpju pāris, kuru gribi liekt somā, tad izmanto to brīvo vietu, kas paredzētas kājām, lai ieliktu kādu objektu, piemēram, salvešu paku vai šampūnu. Mēģini sakārtot savas preces pa sfērām – vannasistabas preces, kosmētikas maisiņš, apakšveļa un drēbes, medikamenti un citi. Tas tev aiztaupīs laiku, kad būs nepieciešams atrast kādu lietu, kā arī pasargās pārējās lietas, ja izlīs kāds šķidrums. Nenēsā visas vērtslietas vienkopus, piemēram, fotoaparātu, datoru, rotaslietas, naudu.

Tūrisms Baltijas jūras krastā

Baltijas jūra ir viena no lielākajām Latvijas vērtībām, par kuru ir cīnījušās daudz valstis vēstures laikā. Kāpēc jūra ir tik nozīmīgs resurs? Tā ir tūrisma, pārtikas un transporta avots. Šī skaistā Baltijas jūra Latvijai ir sniegusi 496 kilometru skaistumu no savas plašās krasta teritorijas. Tāpēc mēs īpaši novērtējam burvīgās smilšainās, reizēm akmeņainās pludmales, gadsimtu laikā izveidojušos dzintarus un piejūras kāpu rajonus. Ne vien latvieši novērtē savu jūras skaistumu, bet arī tūristi izvēlas tieši krasta līnijā esošos objektus apmeklēt ar lielu interesi. Lielākās bagātības, ko sniedz Baltijas jūra ir ainava – priežu meži, smilšu kāpas, izskalotie dārgumi. Kādas lieliskas vietas ir iespējamas apskatīt Baltijas jūras krastā?

Salacgrīva
Salacgrīva ir viens no sākuma punktiem, kurp doties, ja vēlamies apskatīt īstu piejūras pilsētu. Tā atrodas pašos valsts ziemeļos, 10 kilometru attālumā no mūsu kaimiņvalsts Igaunijas robežas. Saviem tūristiem šī mazpilsēta piedāvā aktīvas, romantiskas, mierīgas un adrenalīna pārpildītas atpūtas. Salacgrīva atrodas Salacas krastos, kas sniedz iespēju laivotājiem un makšķerniekiem izbaudīt ūdens klātbūtni. Protams, nerunājot par pašas jūras un pludmales izmantošanu. Salacgrīva ir populāra ar savu “100 gulbju pludmali”, kas pēc nosaukuma varētu dot zināmus mājienus par aktivitātēm. Ik gadu Salacgrīvā notiek arī divi lielākie pasākumi, uz kuriem sarodas tūkstošiem cilvēku no daudzām valstīm. Kā lielāko pasākumu varu pieminēt “Positivus”, kas parasti notiek 3 dienas, ar dzīvošanu telšu pilsētiņā un izmeklētu mūziķu pavadījumā tiek izklaidēti visi apmeklētāji. Otrs lielākais pasākums ir Zvejnieksvētki, kur cilvēki pulcējas, pavadot laiku uz plostiem, ēdot zivis, kuras ir pagatavotas ar tradīcijām apvītās senču receptēs.

Rīgas jūras līcis
Kā viens no ekonomikas un transporta veicināšanas avotiem ir pats jūras līcis. Tajā ik gadu iepeld kravu kuģi un kruīzu kuģi. Tūristiem Rīgas jūras līcis piedāvā burvīgas smilšainas pludmales, kur lieliski atpūsties siltā vasaras dienā. Vairāk pilsētas vidē, pašā Rīgas centrā ir iespēja doties ar mazāku tūristu kuģīti pa Daugavas grīvu un redzēt ainaviskos upes krastus. Tūrisms Rīgā sāk vairāk pievērsties aktīvākam dzīvesveidam, sekojot jaunajām tendencēm, izveidojot dažādas sporta aktivitātes. Krastā var noīrēt motorlaivas, braukt ar vēja dēļiem un daudz citas aktivitātes.

Kolkas rags
Kolkas rags ir tālākais Latvijas sauszemes punkts, kas ieiet Baltijas jūrā. Šis unikālais pussalas formas rags ir lieliska tūrismu apmeklēta vieta, taču kā ziņo vietējie iedzīvotāji, ūdeņos ir bīstami peldēties. Rags ir lieliska vieta, kur vērot gan saules rietu, gan saules lēktu. Populārākā atpūtas vieta tieši šādam romantiskam saules vērošanas brīdim ir naktsmītnes “Laimes mājas”. Skaista, mucas veida, apaļa mājiņa sniegs patiešām patīkamus skatus uz jūru visa apmeklējuma laikā.

Liepāja
Liepāja atrodas pie pašas Lietuvas robežas. Tā tiek dēvēta par vēju pilsētu, tieši jūras tuvuma dēļ. Jūras viļņi šajā piekrastē ir lielākie, tāpēc šeit ir ideāla vieta, lai brauktu ar vindsērfingu. Liepājas pludmale ir populāra ar dzelteno zeltu, kas Latvijā ir liela bagātība. Jūras krastos ir atrodams izskalots dzintars, kurš ir veidojies sveķiem sacietējot vairāku tūkstošu gadu laikā. Dzintaros ir iespējams redzēt dzīvnieku fosilijas un mazākos kukaiņus. Tāpat tūristiem patīk doties garās pastaigās pa pludmali un lasīt gliemežvākus, no kuriem var veidot rotaslietas. Tāpat kā Salacgrīvā, arī Liepājai ir savs festivāls, kurš piesaista tūristus un vietējos iedzīvotājus izbaudīt mūziku un jūras klātbūtni. “LMT Summer Sound” pasākums ir jāapmeklē ikvienam reizi mūžā.

Tūrisma iespējas ziemā

Laikā, kad ziema Latvijā parāda savu īsto dabu: baltas sniegainas ainavas, sals un aizsaluši ezeri – cilvēki neslēpjas savās mājās zem segām, bet gan tieši pretēji – dodas neaizmirstamās ekspedīcijās un izbauda neskaitāmas tūrisma iespējas. Sava burvība ir katrai darbībai, ko mēs darām, jo viss, kas ir nepieciešams ir jautra kompānija, piemērots apģērbs un termoss ar siltu kumelīšu tēju. Ja vēl neesi izbaudījis daudzās iespējas, ko sniedz Latvija ziemas periodā, tad iesaku pasteigties, jo ziemas mēdz būt daudz mainīgākas savos laika apstākļos.

Sniegu un salu gaida ikviena slēpošanas un snovborda trase, lai iepriecinātu visus kalnu mīļotājus. Latviju nekādā ziņā nevarētu nosaukt par slēpošanas kūrorta valsti. Slēpošanas trases ir īsas un reljefs ir viegli pārvarams, taču tā ir lieliska iespēja, kopā ar draudzīgiem instruktoriem iemācīties un pilnībā sagatavoties piedzīvojumiem Alpos. Profesionāliem braucējiem iespējami snovbordu parki, kur uz saliktām rampām var veikt dažādus trikus, savas meistarības uzlabošanai. Tāpat sniegu iecienījuši distanču slēpotāji, kas dienas laikā ir spējīgi pieveikt desmitiem kilometrus, izbaudot skaistās Latvijas ainavas.

Latgale ir ezeru paradīze kā vasarā, tā ziemā. Laiku, kad aizsals ezeri gaida ikviens aktīvā sporta cienītājs. Tas ir laiks, kad kājās tiek uzvilktas visu gadu skapī turētās slidas un kāpts uz gludā ledus. Aizsaluši ezeri ir pamats, lai draugi varētu uzrīkot hokeja maču vienam pret otru, kā arī izveidot lielu vietējo hokeja pasākumu, uz kuru varētu doties tuvākie un tālākie slidotāji. Kaislīgiem makšķerniekiem ziema ezeri ir kā atpūtas komplekss, jo var piedalīties zemledus makšķerēšanā. Arī šī aktivitāte tiek piedāvāta kā tūrisma iespēja, jo tiek organizēti pasākumi, par labāko zemledus makšķernieku, kuri sabrauc no visas valsts, kā arī kaimiņu reģioniem.

Skaistie apsnigušie meži ir jāizbauda ikvienam tūristam, un vislabāk – pasakas cienīgā veidā. Zirgu audzētavas piedāvā saviem apmeklētājiem kamanu iejūgus un ekskursiju cauri mežam. Sajūtas, braucot zirgu pajūgā cauri mežam, ir kā senlaicīgā stāstā, kad vēl nebija izgudrotas automašīnas. Brauciena laikā var ieturēties ar siltu tēju un maizītēm.

Viena no lieliskajām iespējām, kas atvērta tieši ziemas sezonā, ir nobraukt ar profesionālu bobsleja aprīkojumu pa pasaules čempionāta posma vienu no labākajām trasēm – tieši Siguldā. Trasē ir notikuši Pasaules čempionāta posmi bobslejā, skeletonā un kamaniņu braukšanā. Šīs trases kopējais garums ir 1420 metri, kas sevī iekļauj 16 straujus pagriezienus. Tūristiem ir iespēja nobraukt pa tasi ar īpaši izveidotu braucamo transportu “Vardi”. Tiem, kuri nevēlas izbaudīt adrenalīnu un traukties lejā pa ledus trasi, iespēja vērot skaisto Siguldas panorāmu no starta sākumpunkta.

Mierīgām pastaigām un skaistai piknika dienai, Latvijā pat ziemas sezonā ir kurp doties. Dabas takas, kuras ir izveidotas, lai cilvēki varētu vērot skaisto ainavu nav aizslēgtas arī ziemas un aukstajā sezonā. Tā, piemēram, tūristi var doties uz Gaujas Nacionālo Parku ar daudzām tā pieturvietām. Līgatnes dabas takas sniedz iespēju redzēt Latvijas mežos dzīvojošus dzīvniekus. Šie dzīvnieki ir pielāgojušies dzīvei gan skarbos aukstos laika apstākļos, gan arī siltās vasarās, tāpēc nav jāuztraucas, ka, dodoties vērot dzīvniekus, nevienu neredzēsiet. Salīdzinājumā ar zooloģisko dārzu, kur, iespējams, siltie savannu mīlošie dzīvnieki būs paslēpušies savās pajumtēs, tad Līgatnes dabas taku dzīvnieki nebaidās no aukstuma, jo ir radīti šādiem laika apstākļiem. Tā ir lieliska iespēja vērot savvaļas aļņus, stirnas, lapsas, lāčus, mežacūkas un pa kokiem skraidošās vāveres.