Skip to content →

Category: Tūrisms

Būtiskākie riski, ar kuriem varētu saskarties ekskursijas laikā un kā no tiem izvairīties

Briesmas, ar kurām varētu saskarties ekskursijas laikā pastāv jebkur. Neatkarīgi no tā, vai tu dodies tālā ceļojumā pāri okeānam – imprumut rapid, vai dodies izzināt dabas takas vietējā reģionā. Lielākoties, tieši tūristi ir galvenie upuri populārās tūrisma vietās. Vienmēr, pirms dodies kādā ceļojumā vai ekskursijā, apzinies iespējamos riskus, kādiem sevi pakļauj.

Zādzības
Lai novērstu zādzības, nekad neģērbies kā tūrists. Tas nozīmē, izvairīties no dažādu tūrisma aģentūru logotipu uzrakstiem uz sava apģērba. Arī aksesuāriem nevajadzētu būt ar šādiem logotipiem, piemēram, cepures vai somas. Patiess tūrista izskats ir mugursoma un kaklā uzkarināts fotoaparāts, un cilvēks, kurš izmisīgi ar karti rokā cenšas atrast pareizo ielu. Visus rīkus, kā, piemēram, fotoaparātu, vienmēr nēsā somā, lai nepievērstu sev lieku uzmanību.

Vēdera darbības traucējumi
Pirms lietojat krāna ūdeni, vienmēr labi ir pārdomāt, vai tas ir drošs. Pērkot ūdeni plastmasas pudelēs, vienmēr pārliecinies, ka korķītis ir pievienots gredzenam un pudele nav attaisīta. Starp ekskursijām dažreiz sanāk pavisam maz laika pusdienošanai, tāpēc tūristi bieži vien visas dienas laikā iztiek ar dažādām uzkodām, kas vakarā varētu pārvērsties par lielām vēdergraizēm. Daudzi ceļotāji ārzemēs izvairās no gaļas un jūras velšu produktiem. Izvairies no produktu iegādes, kas atrodas atklātās vietās, piemēram, ielu malā. Cienījamās ēdnīcās veģetārie ēdieni ir drošākais variants pret vēdergraizēm. Protams, ja vairākas dienas pārtiksi tikai no uzkodām un ātrā ēdiena, vēders var darīt to zināmu.

Svarīgu dokumentu nozaudēšana
Ja tavs ceļojums skars arī vietas, aiz valsts robežas, tad vienmēr pārliecinies, ka tev ir līdzi pases kopija, informācija par viesnīcu, ceļojuma apdrošināšanas dokumenti, vadītāja apliecība un citi nepieciešamo papīru kopijas. Saglabā kopijas atsevišķi no reāliem dokumentiem. Ieejas biļešu vai transporta iekāpšanas kartes vienmēr turi sev pa rokai, kā arī saglabā uz telefona vai elektroniskajā pastā. Gadījumā, ja pazaudē izdrukāto kopiju, iespējams, ka pietiks ar vizuālo versiju telefonā, vai varbūt varēsi izdrukāt jaunu kopiju no interneta.

Negadījumi, ievainojumi
Esi īpaši uzmanīgs ekskursijas laikā, lai neiegūtu nekādus ievainojumus, kas varētu traucēt izbaudīt brīvo laiku. Uzmanies no slidenām baseinu malām, balkona margām, ielu remontiem un visam citam, kas var apdraudēt veselību. Varbūt liekas, ka tās ir pārāk lielas bažas, tomēr nedomāju, ka būsi gatavs pavadīt visas ceļojuma dienas slimnīcā.

Negodīgi tūrisma operatori
Izvēlies tikai plaši populārus tūrisma operatorus, jo tā tu būsi pārliecināts, ka tava drošība ir viņu galvenās rūpes. Neiekrīti uz negodīgu tūrisma operatoru piedāvājumiem, kas beigās novedīs pie pārāk lielas naudas zaudēšanas. Iepriekš izstudē operatoru piedāvātās priekšrocības, iespējamo apdrošināšanu, ekskursiju maršrutus, ieejas biļetes.

Saslimšana
Pirms dodies ekskursijā, vienmēr pārliecinies, kādi laika apstākļi ir aiz loga. Ja visu dienu pavadīsi vaļējās kurpēs un svārkos, bet ārā būs pārāk vēss šādam apģērbam, tad pastāv ļoti liela iespējamība, ka vari “saķert” saaukstēšanos. Noteikti pirms dodies kādā ekskursijā, paņem līdzi vitamīnus, lai būtu kaut nedaudz fiziski sagatavotāks pret mainīgiem laika apstākļiem. Pats galvenais, kā vienmēr un visur, ir attiecīgs apģērbs.

Paldies musu Rumānijas “credit ifn” atbalstītājiem, kas šim blogam snieguši ļoti lielu atbalstu!

Ekskursijas brīvā dabā

Svaigs gaiss nāk par labi cilvēka organismam un veselībai. Kāpēc gan neizmantot šo iespēju aizbraukt kādā ekskursijā, pastaigāt pa svaigu gaisu un iegūt jaunu informāciju par Latvijas vēsturi, kultūru, dabu. Pastāv ļoti daudz ekskursijas objekti, kas tieši apmeklējami labā laikā, jo viss viesošanās brīdis būs jāpavada zem klajas debess. Faktiski, es uzskatu, ka tā tam arī vajadzētu būt – iekštelpu muzeji ir jāapskata sliktos laika apstākļos, bet, kad ārā ir patīkams laiks, tad maksimāli izmantot to, un pavadīt āra muzejos un apskates vietās. Tāpēc, lai tad, kad aiz loga parādās labs laiks, tev nebūtu jādomā, uz kuru vietu doties, šeit būs uzskaitīti daži no Latvijas ekskursiju objektiem, kurp doties. Un šādus padomus mums dod arī Kazahstānas portāls FixDengi!

1. Līgatnes dabas takas
Gaujas Nacionālā parka teritorijā 1975. gadā ir izveidots pasakains pastaigu ceļš, kuru sauc “Līgatnes dabas takas”. Takas apmeklētājiem ir iespēja ieraudzīt Latvijai raksturīgu ainavu ar mežiem, kas vijas gar Gaujas upes krastu. Augstākais punkts šajās takās ir 22 metrus augstais Cepurīšu kalns, kurš paver skatu uz tālāku panorāmu. Lielisku Latvijas savvaļas dzīvnieku daudzveidību ir iespējams ieraudzīt turpinot doties pa taku visas ekskursijas laikā. Ja dzīvnieki nebūs noslēpušies, tad ir iespēja ieraudzīt pašus lielākos kā aļņus, briežus, lāčus, lūšus, kā arī mazākus zīdītājus – ežus, jenotsuņus, vāveres, lapsas, kā arī vairākas putnu sugas.

2. Tērvetes dabas parks
Ja tev un tavai ģimenei īpaši mīļas ir Annas Brigadres pasakas, tad šī būs lieliska atpūtas vieta. Pašiem mazākajiem atpūtniekiem patiks izklaides Rūķīšu mežā un Pasaku mežā, kur no koka izgrebti pasaku tēli kā arī dabā sastopamus augus un dzīvniekus. Pastaigu caur mežu vada Rūķu mamma un paps, kas māca mazajiem meža valstības pārsteigumus un pastāsta kā pagatavot dažādus priekšmetus. Īpašiem mazākajiem ekskursantiem šī būs aktīva nodarbe, kur izskrieties un iegūt jaunas interesantas zināšanas. Lielākiem apmeklētājiem ir iespēja pavadīt brīvdienu svaigā gaisā, iznomājot nūjošanas piederumus, velosipēdus vai nodoties nesteidzīgā pastaigā.

3. Rīgas Zooloģiskais dārzs
Ja jūs esat dzīvnieku mīļotāji, tad lielisku dienu ir iespējams pavadīt mūsu pašu Latvijas lielākajā Zooloģiskajā dārzā Rīgā. Visu cauru gadu šeit ir atvērtas durvis gan lieliem, gan maziem apmeklētājiem. Protams, labākā laikā ir lielāka iespēja, ka dzīvnieki būs redzami. Zooloģiskā dārza galvenais mērķis ir izglītot cilvēkus par dzīvnieku daudzveidību pasaulē un Latvijā. Šeit ir sastopami dzīvnieki no tropiskiem apgabaliem, savannām, Austrālijas stepēm un daudz citām vietām. Tāpat ir iespēja redzēt zīdītājus, putnus, rāpuļus, kukaiņus. Ikvienam bērnam būs iespēja ieraudzīt savu mīļāko dzīvnieku.

4. Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Šis galamērķis ir cilvēkiem, kuri vēlas arī iegūt devu no vēstures. Netālu no Rīgas centra esošais muzejs piedāvā saviem apmeklētājiem smelties visu Latvijas novadu senču kultūras dzīvē. Tas ir sadalīts pa Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Latgales senlaicīgajām sētām, sākot ar dzīvi kopš 17. gadsimta. 118 ēkas, kuras raksturo visus Latvijas novadus gadsimtu gaitā var apskatīt pāris stundu laikā. Ekskursijas gaitā var iemācīties senlatviešu pirts tradīcijas, amatniecību, lauksaimniecību. Teritorija ir pietiekoši plaša, lai mazākie ekskursanti varētu izlocīt kājas un paskriet zaļā zālītē un spēlēties speciāli izveidotā rotaļu laukumā. Īpaši pieprasītas ir dienas, kad šajā muzejā ir gadatirgus. Tad no visām Latvijas malām sarodas cilvēki, kuri mājās brūvē, veido, audzē un vēlas pārdot citiem savas dabas bagātības.

Lauku tūrisms Latvijā

Vai lielpilsētas straujā kņada un cilvēku pūļi tev neļauj pilnvērtīgi atpūsties no saspringtas darba nedēļas? Lauku tūrisms ir viena no labākajām alternatīvām iespējām, kā lieliski pavadīt laiku svaigā gaisā, baudot vietējo kultūru. Lauku tūrismam raksturīga ir lauku vide vai nelieli apdzīvoti reģioni (iedzīvotāju daudzums nepārsniedz 5 tūkstošus). Lauki sniedz lielisku atpūtu, nedzirdot pilsētas troksni, neredzot piesārņotas ielas, neradot draudus savai veselībai.

Kādas ir aktivitātes, kuras tiek piedāvātas lauku tūrisma cienītājiem? Pirmkārt jau naktsmītne ar visu apkārtējo teritoriju sniedz neaizmirstamu relaksāciju un atpūtu. Vai esi vēlējies nokļūt ezermalā, aiziet uz pirti un vakarā sēdēt pie ugunskura? Naktī dzirdēt tikai sienāžu dziedāšanu un ik pa laukam pūces ūjināšanu. Tas viss ir iekļauts lauku tūrisma atpūtā. Tūristiem ir garantēta personīga atpūta, neesot klāt nevienai citai tūrisma grupai vai pat svešai ģimenei. Šāda atpūta ir lieliska arī romantikas cienītājiem, kas vēlas pavadīt brīvdienu divvientulībā. Lauku tūrisma svarīgākā bagātība ir dabas resursi, piemēram, meži, ūdens, pļavas.

Attiecīgi no sezonas, lauku tūrisms piedāvā atsevišķus pakalpojumus. Siltā laikā tās varētu būt izjādes ar zirgiem, vai braukšana zirgu pajūgā. Ja naktsmītne ir pie ezera, tad viennozīmīgi makšķerniekiem un ūdens prieku cienītājiem būs īstā vieta, kur pavadīt brīvdienas. Braukšana ar laivu kā senos laikos apkārt ezeram, sagaidot saules rietu.. Sportistiem bieži vien tiek piedāvāta velosipēdu noma, lai varētu dienas laikā enerģiski atpūsties un apskatīt dabu. Ziemas sezonā lauku tūrisms piedāvā ne mazāk interesantas aktivitātes – slidošana pa aizsalušu ezeru, distanču slēpošana, zemledus makšķerēšana. Katrs savai vēlmei var atrast piemērotu aktivitāti noteiktā sezonā.

Pavadot brīvdienas šādā lauku tūrisma mītnē noteikti jāizmanto iespēja izbaudīt vietējo kultūru un ēdienus. Ēdieni, kas ir pagatavoti pēc senču tradīcijām gūst lielu apbrīnu, un tie pat ir garšīgāki nekā pašos dārgākajos pilsētas restorānos. Vietējie labumi bieži vien mēdz pārsteigt cilvēkus, kas it kā dzīvo netālu no tūrisma vietas. Kurzemē viennozīmīgi ir jānoprovē vietējo zivju receptes kā arī sklandrauši. Vidzeme ir slavena ar savu kaņepju sviestu, kura ražošanas procesu var apskatīt arī īpašā ekskursijā, ko piedāvā, piemēram, zemnieku saimniecība “Adzelvieši”, kas ir pie paša Burtnieku ezera. Zemgalē kā nekur citur Latvijā cep visgardākās karašas. Arī maizes cepšana katrā vietā ir īpašu recepšu piekopta, kas piešķir maizei īpašu burvību lai kur arī dotos.

Ja meklē īpašu atpūtas un relaksācijas vietu, tad tradicionālās lauku pirtis sniegs neaizmirstamas sajūtas ikvienam cilvēkam. Paši pirtnieki piedāvā izpērt tūristus pēc savām sentēvu tradīcijām, ar īpaši meklētām un sietām slotiņām, un ar mērcēšanos ezerā izcirstā āliņģī. Pirtis sniedz īpašas ārstnieciskas masāžas visam ķermenim, izmantot dabīgas veltes, kā ziedus, lapas, saknītes. Kā vienu no skaistākajām guļbūvju pirtiņām, uz kuru var doties relaksēties kā pirts, tā arī SPA procedūru meklējumos ir Kurzemes klusie “Ziedkalni”. Svarīgā tradicionālā amatu māksla ir ne tikai saistībā ar pirtnieku nodarbošanos, bet tikpat labi var būt saistīta ar podniecību, vai vīna ražošanu. Tāpēc, balstoties pēc tā, kādas ir intereses, var izmeklēt atbilstošu naktsmītni.

Pēdējos gados, lauku tūrisms izteikti populārs kļuvis Kurzemē, Vidzemē un Latgalē. Zemgalē un Pierīgā krietni vien mazāk tūrisms pievēršas tieši lauku tūrismam. Izteikti visvairāk lauku tūrisma mītnes ir raksturīgas Kurzemē, kas ir izskaidrojams ar plašo pieeju piejūras reģionam, upēm un ezeriem. Cilvēkiem patīk atpūsties pie ūdens, jo tas sniedz sava veida relaksāciju.

Par citām atpūtas iespējām laukos varat lasīt mājaslapā http://creditorapido247.com/.

Vieglas bagāžas rokasgrāmata

Viegla rokassoma, mugursoma, koferis – tas viss nāks tikai par labu, ja mācēsi pareizi izprast savas prioritātes. Lai sapakot līdz ņemšanas mantas, ir nepieciešama iepriekšēja plānošana un laiks. Ja tu esi nolēmis kofera kārtošanu atstāt uz pašu pēdējo laiku, tad vari gatavoties, ka steigā vai nu daudz ko aizmirsīsi, vai paņemsi liekas mantas. Viegla bagāža nodrošina lielāku komfortu, mazāku kavēšanos un efektīvu nokļūšanu mērķī.

1. Iegādājies mazu somu
Somai ir jābūt vieglai un viegli pārnēsājamai. Ir ļoti noderīgi, lai soma varētu vienlaicīgi būt kā mugursoma, un nēsājama uz pleca, lai, atkarībā no apstākļiem, to varētu nest ērtākā pozīcijā. Jebkurā gadījumā, mugursoma būtu visvieglākais variants, kas nepieciešams ceļošanai. Soma ar riteņiem arī ir ļoti parocīga, jo tad nebūs jānes rokās. Izvēlies savu somu skatoties pēc ceļojuma mērķa un specifikas.

2. Izpēti laika apstākļus
Lai nepaņemtu pārāk daudz mantas, noteikti iepriekš apskati, kādi laika apstākļi valda noteiktā reģionā, uz kuru vēlies braukt. Piemēram, ja tiek solīts silts laiks, tad viennozīmīgi tava siltā ziemas jaka var tikt izkrāmēta no somas. Atceries, ka sliktākā gadījumā uz vietas vienmēr ir iespēja kaut ko iegādāties, tāpēc necenties vest līdzi visu savu garderobi, kā arī papildus elementus, kā lietussargu un citas preces, ar domu “ja nu sāks līt”.

3. Plāno savu garderobi
Tas nenozīmē, ka tev ir jābrauc vienkrāsainā vai pašā parastākajā apģērbā. Vieni svārki, vienas džinsu bikses un krekls, kuru var pieskaņot pie abiem. Tas ir daudz stratēģiskāks plāns, kā ņemt katram apģērba gabalam pieskaņotus svārkus, kurpes un aksesuārus. Arī runājot par aksesuāriem un apaviem – izvēlies tādus, kas lieliski derētu klāt ikvienam apģērbam. Aksesuāri gan neaizņemtu pārāk daudz vietas, tomēr, trīs kurpju pāri katram apģērbam gan sniegs pietiekami daudz vietas samazinājumu.

4. Plāno veļas mazgāšanu
Protams, mēs visi vēlamies katru dienu uzvilkt jaunu apakšveļu un zeķes. Tomēr, ja plāno atvaļinājumu uz nedēļu, tad arī šī sadaļa pārvērtīs tavu somu jau piepildītu. Nav nemaz tik grūti izmazgāt turpat numuriņa izlietnē savu zeķu pāri un nākamā dienā jau būs atkal ko vilkt. Daudzi cilvēki katru dienu mazgā savu veļu, tādējādi ņemot līdzi tikai kādus 2 pārus no visa.

5. Ņem pareizās kurpes
Vislabākais variants ir tomēr ņemt divus pārus kurpju – gadījumam, ja vienas ir slapjas, vai netīras, kas nozīmē, ka būs jāizmazgā. Vai arī izvēlies alternatīvu iegādāties galamērķī otro kurpju pāri. Ceļojumam izvēlies labi pārbaudītu kurpju pāri – lai nekas nespiež, nav par mazu vai lielu, lai ir ērtas un ar kurām var veikt garas pastaigas.

6. Apsver savu somas ietilpību ļoti uzmanīgi
Pakojies ar stratēģiju: ievieto vienu objektu otrā, neaizņemot pārāk daudz brīvās vietas. Sarullē drēbes mazos rullīšos, lai tās būtu mazāk saburzītas, kad tiktu locītas. Ja tev ir kurpju pāris, kuru gribi liekt somā, tad izmanto to brīvo vietu, kas paredzētas kājām, lai ieliktu kādu objektu, piemēram, salvešu paku vai šampūnu. Mēģini sakārtot savas preces pa sfērām – vannasistabas preces, kosmētikas maisiņš, apakšveļa un drēbes, medikamenti un citi. Tas tev aiztaupīs laiku, kad būs nepieciešams atrast kādu lietu, kā arī pasargās pārējās lietas, ja izlīs kāds šķidrums. Nenēsā visas vērtslietas vienkopus, piemēram, fotoaparātu, datoru, rotaslietas, naudu.

Tūrisms Baltijas jūras krastā

Baltijas jūra ir viena no lielākajām Latvijas vērtībām, par kuru ir cīnījušās daudz valstis vēstures laikā. Kāpēc jūra ir tik nozīmīgs resurs? Tā ir tūrisma, pārtikas un transporta avots. Šī skaistā Baltijas jūra Latvijai ir sniegusi 496 kilometru skaistumu no savas plašās krasta teritorijas. Tāpēc mēs īpaši novērtējam burvīgās smilšainās, reizēm akmeņainās pludmales, gadsimtu laikā izveidojušos dzintarus un piejūras kāpu rajonus. Ne vien latvieši novērtē savu jūras skaistumu, bet arī tūristi izvēlas tieši krasta līnijā esošos objektus apmeklēt ar lielu interesi. Lielākās bagātības, ko sniedz Baltijas jūra ir ainava – priežu meži, smilšu kāpas, izskalotie dārgumi. Kādas lieliskas vietas ir iespējamas apskatīt Baltijas jūras krastā?

Salacgrīva
Salacgrīva ir viens no sākuma punktiem, kurp doties, ja vēlamies apskatīt īstu piejūras pilsētu. Tā atrodas pašos valsts ziemeļos, 10 kilometru attālumā no mūsu kaimiņvalsts Igaunijas robežas. Saviem tūristiem šī mazpilsēta piedāvā aktīvas, romantiskas, mierīgas un adrenalīna pārpildītas atpūtas. Salacgrīva atrodas Salacas krastos, kas sniedz iespēju laivotājiem un makšķerniekiem izbaudīt ūdens klātbūtni. Protams, nerunājot par pašas jūras un pludmales izmantošanu. Salacgrīva ir populāra ar savu “100 gulbju pludmali”, kas pēc nosaukuma varētu dot zināmus mājienus par aktivitātēm. Ik gadu Salacgrīvā notiek arī divi lielākie pasākumi, uz kuriem sarodas tūkstošiem cilvēku no daudzām valstīm. Kā lielāko pasākumu varu pieminēt “Positivus”, kas parasti notiek 3 dienas, ar dzīvošanu telšu pilsētiņā un izmeklētu mūziķu pavadījumā tiek izklaidēti visi apmeklētāji. Otrs lielākais pasākums ir Zvejnieksvētki, kur cilvēki pulcējas, pavadot laiku uz plostiem, ēdot zivis, kuras ir pagatavotas ar tradīcijām apvītās senču receptēs.

Rīgas jūras līcis
Kā viens no ekonomikas un transporta veicināšanas avotiem ir pats jūras līcis. Tajā ik gadu iepeld kravu kuģi un kruīzu kuģi. Tūristiem Rīgas jūras līcis piedāvā burvīgas smilšainas pludmales, kur lieliski atpūsties siltā vasaras dienā. Vairāk pilsētas vidē, pašā Rīgas centrā ir iespēja doties ar mazāku tūristu kuģīti pa Daugavas grīvu un redzēt ainaviskos upes krastus. Tūrisms Rīgā sāk vairāk pievērsties aktīvākam dzīvesveidam, sekojot jaunajām tendencēm, izveidojot dažādas sporta aktivitātes. Krastā var noīrēt motorlaivas, braukt ar vēja dēļiem un daudz citas aktivitātes.

Kolkas rags
Kolkas rags ir tālākais Latvijas sauszemes punkts, kas ieiet Baltijas jūrā. Šis unikālais pussalas formas rags ir lieliska tūrismu apmeklēta vieta, taču kā ziņo vietējie iedzīvotāji, ūdeņos ir bīstami peldēties. Rags ir lieliska vieta, kur vērot gan saules rietu, gan saules lēktu. Populārākā atpūtas vieta tieši šādam romantiskam saules vērošanas brīdim ir naktsmītnes “Laimes mājas”. Skaista, mucas veida, apaļa mājiņa sniegs patiešām patīkamus skatus uz jūru visa apmeklējuma laikā.

Liepāja
Liepāja atrodas pie pašas Lietuvas robežas. Tā tiek dēvēta par vēju pilsētu, tieši jūras tuvuma dēļ. Jūras viļņi šajā piekrastē ir lielākie, tāpēc šeit ir ideāla vieta, lai brauktu ar vindsērfingu. Liepājas pludmale ir populāra ar dzelteno zeltu, kas Latvijā ir liela bagātība. Jūras krastos ir atrodams izskalots dzintars, kurš ir veidojies sveķiem sacietējot vairāku tūkstošu gadu laikā. Dzintaros ir iespējams redzēt dzīvnieku fosilijas un mazākos kukaiņus. Tāpat tūristiem patīk doties garās pastaigās pa pludmali un lasīt gliemežvākus, no kuriem var veidot rotaslietas. Tāpat kā Salacgrīvā, arī Liepājai ir savs festivāls, kurš piesaista tūristus un vietējos iedzīvotājus izbaudīt mūziku un jūras klātbūtni. “LMT Summer Sound” pasākums ir jāapmeklē ikvienam reizi mūžā.

Tūrisma iespējas ziemā

Laikā, kad ziema Latvijā parāda savu īsto dabu: baltas sniegainas ainavas, sals un aizsaluši ezeri – cilvēki neslēpjas savās mājās zem segām, bet gan tieši pretēji – dodas neaizmirstamās ekspedīcijās un izbauda neskaitāmas tūrisma iespējas. Sava burvība ir katrai darbībai, ko mēs darām, jo viss, kas ir nepieciešams ir jautra kompānija, piemērots apģērbs un termoss ar siltu kumelīšu tēju. Ja vēl neesi izbaudījis daudzās iespējas, ko sniedz Latvija ziemas periodā, tad iesaku pasteigties, jo ziemas mēdz būt daudz mainīgākas savos laika apstākļos.

Sniegu un salu gaida ikviena slēpošanas un snovborda trase, lai iepriecinātu visus kalnu mīļotājus. Latviju nekādā ziņā nevarētu nosaukt par slēpošanas kūrorta valsti. Slēpošanas trases ir īsas un reljefs ir viegli pārvarams, taču tā ir lieliska iespēja, kopā ar draudzīgiem instruktoriem iemācīties un pilnībā sagatavoties piedzīvojumiem Alpos. Profesionāliem braucējiem iespējami snovbordu parki, kur uz saliktām rampām var veikt dažādus trikus, savas meistarības uzlabošanai. Tāpat sniegu iecienījuši distanču slēpotāji, kas dienas laikā ir spējīgi pieveikt desmitiem kilometrus, izbaudot skaistās Latvijas ainavas.

Latgale ir ezeru paradīze kā vasarā, tā ziemā. Laiku, kad aizsals ezeri gaida ikviens aktīvā sporta cienītājs. Tas ir laiks, kad kājās tiek uzvilktas visu gadu skapī turētās slidas un kāpts uz gludā ledus. Aizsaluši ezeri ir pamats, lai draugi varētu uzrīkot hokeja maču vienam pret otru, kā arī izveidot lielu vietējo hokeja pasākumu, uz kuru varētu doties tuvākie un tālākie slidotāji. Kaislīgiem makšķerniekiem ziema ezeri ir kā atpūtas komplekss, jo var piedalīties zemledus makšķerēšanā. Arī šī aktivitāte tiek piedāvāta kā tūrisma iespēja, jo tiek organizēti pasākumi, par labāko zemledus makšķernieku, kuri sabrauc no visas valsts, kā arī kaimiņu reģioniem.

Skaistie apsnigušie meži ir jāizbauda ikvienam tūristam, un vislabāk – pasakas cienīgā veidā. Zirgu audzētavas piedāvā saviem apmeklētājiem kamanu iejūgus un ekskursiju cauri mežam. Sajūtas, braucot zirgu pajūgā cauri mežam, ir kā senlaicīgā stāstā, kad vēl nebija izgudrotas automašīnas. Brauciena laikā var ieturēties ar siltu tēju un maizītēm.

Viena no lieliskajām iespējām, kas atvērta tieši ziemas sezonā, ir nobraukt ar profesionālu bobsleja aprīkojumu pa pasaules čempionāta posma vienu no labākajām trasēm – tieši Siguldā. Trasē ir notikuši Pasaules čempionāta posmi bobslejā, skeletonā un kamaniņu braukšanā. Šīs trases kopējais garums ir 1420 metri, kas sevī iekļauj 16 straujus pagriezienus. Tūristiem ir iespēja nobraukt pa tasi ar īpaši izveidotu braucamo transportu “Vardi”. Tiem, kuri nevēlas izbaudīt adrenalīnu un traukties lejā pa ledus trasi, iespēja vērot skaisto Siguldas panorāmu no starta sākumpunkta.

Mierīgām pastaigām un skaistai piknika dienai, Latvijā pat ziemas sezonā ir kurp doties. Dabas takas, kuras ir izveidotas, lai cilvēki varētu vērot skaisto ainavu nav aizslēgtas arī ziemas un aukstajā sezonā. Tā, piemēram, tūristi var doties uz Gaujas Nacionālo Parku ar daudzām tā pieturvietām. Līgatnes dabas takas sniedz iespēju redzēt Latvijas mežos dzīvojošus dzīvniekus. Šie dzīvnieki ir pielāgojušies dzīvei gan skarbos aukstos laika apstākļos, gan arī siltās vasarās, tāpēc nav jāuztraucas, ka, dodoties vērot dzīvniekus, nevienu neredzēsiet. Salīdzinājumā ar zooloģisko dārzu, kur, iespējams, siltie savannu mīlošie dzīvnieki būs paslēpušies savās pajumtēs, tad Līgatnes dabas taku dzīvnieki nebaidās no aukstuma, jo ir radīti šādiem laika apstākļiem. Tā ir lieliska iespēja vērot savvaļas aļņus, stirnas, lapsas, lāčus, mežacūkas un pa kokiem skraidošās vāveres.

Plāno ceļojumu ziemā? Atceries par drošību uz ceļa

Jautri ģimenes izbraucieni var notikt jebkurā gadalaikā. Ziema arī ir lielisks laiks, kad būt kopā ar ģimeni, doties brīvdienu ceļojumos, apmeklēt citur radiniekus un satikt draugus. Tomēr šī sezona prasa lielāku sagatavošanos, atrodoties uz ceļa. Ziemas laika apstākļi var būt sākot ar skaistu mīkstu sniegu, līdz slapjdraņķim uz ceļa, aizputinātiem posmiem un slidena asfalta. Apzinoties risku, īpaši ir jānodrošinās braucienam skarbos laika apstākļos. Šajā rakstā norādīšu uz populārākajām kļūdām, kuras mēdz pieļaut autovadītāji, kuri izlēmuši ceļot tieši ziemas sezonā.

Pārāk ātra braukšana
Braucot pa slapju vai slidenu ceļu ir jāsamazina ātrums. Pārliecinies, ka esi atstājis pietiekoši daudz vietas starp savu un priekšā esošo transporta līdzekli. Bremzēšanai ziemas laikā ir nepieciešams lielāks laiks, tāpēc esi drošs, ka attālums līdz priekšā esošam objektam būs pietiekošs. Pārāk ātra braukšana var novest pie transporta līdzekļa nekontrolētas slīdēšanas, kuru ir grūti novērst pat zinošākajam braucējam.

Bremžu neapzināšanās
Pirms tu dodies jebkurā braucienā, neatkarīgi, vai tas ir tālu vai tuvu, nepieciešams apzināties savu bremžu darbību, kā arī riepu stāvokli. Braukšana ar palēninātu ātrumu atvieglos tev bremzēšanu. Bremzēšana ziemas laikā var pēkšņi radīt nekontrolētu slīdēšanu, tāpēc esi drošs, ka apzinies pareizu darbību secību, mašīnas slīdēšanas laikā. Nekādā gadījumā nedrīkst krist panikā un sākt strauji bremzēt, ja mašīna sāk slīdēt uz sāniem. Lai atgūtu riepu saķeri uz ledus, nepieciešams stūri pagriezt virzienā, uz kuru slīd mašīna.

“Melnā ledus” ignorēšana
Apledojums jeb tā sauktais “melnais ledus” rodas laikā, kad gaisa temperatūras ir viszemākās – parasti rītos un vakaros. Tāpēc, ja brauciens iznāk tieši šajā diennakts laikā, esi īpaši uzmanīgs uz ceļa. Ja tev ir jābrauc pa meža ceļiem, jābūt informēta, ka vietās, kur koki met ēnu, arī dienas laikā var saglabāties apledojums, jo ledus kārtiņa nebūs izkususi. Nedrīkst ignorēt apledojuma iespējamību, ja ārā nelīst vai nesnieg – “melnais ledus” var izveidoties, ja, piemēram, naktī ir lijis, un ūdens kārtiņa uz asfalta ir uzsalusi.

Braukšana, kad esi noguris
Protams, braukšana šādā kondīcijā ir bīstama ikvienā gadalaikā un laika apstākļos, tomēr īpaši svarīgi ir koncentrēties ziemas laikā, kad situācijas var izvērsties pavisam nekontrolējamas. Pirms dodies ceļojumā un sēdies pie automašīnas stūres, pārliecinies, ka iepriekšējā naktī esi ieguvis pietiekami daudz miega devu. Braucot nogurušam, tu samazini savu reakcijas laiku un veicini nespēju loģiski domāt bīstamās situācijās.

Pareizā aprīkojuma ignorēšana
Atceries, ka, pirms došanās ceļā ziemas aukstajā laikā, nepieciešams īpašs aprīkojumu komplekts, kas var palīdzēt sarežģītās situācijās. Mēs to varēto nosaukt par “avārijas komplektu”, kam vienmēr nepieciešams atrasties mašīnā ziemā. Nekad nevari zināt, kad tieši šis ekipējums būs nepieciešams, tomēr ir daudz drošāk, ja tas ir vienmēr līdzi.

Avārijas komplektā ietilpst:

  • ledus skrāpis
  • lukturītis un rezerves baterijas
  • siltas drēbes un segas (vairākas, katram pasažierim)
  • zābaki
  • pirmās palīdzības aptieciņa
  • lāpsta
  • ceļu karte
  • polarizētas saulesbrilles, kas noņem atspīdumu no ceļa un žilbinošā sniega

Muzeju nozare Latvijā

Muzeji ir viens no plaukstošajiem tūrisma biznesa elementiem, kas nes peļņu ar savu ekspozīciju un stāstu. Kā jau katrai biznesa sfērai – arī muzejiem ik pa laikam ir jāpārveido savs izskats, parādītie priekšmeti un stāsts. It īpaši mākslas muzeju izstādes mainās ik pēc laika, paverot apmeklētājiem arvien jaunas iespējas redzēt daudz māksliniekus. Muzeji tiek pielāgoti ar jaunām inovatīvām tehnoloģijām, kas apmeklētājiem ļauj ieskatīties daudzu gadsimtu senā pagātnē ar 3D efektiem, video materiālu izmantošanu un pārģērbjoties tā laika drēbēs.

Katru gadu muzeju nozarei tiek piešķirts finansējums, lai restaurētu ēkas, pārveidotu izstādes un daudz citiem darbiem. Ar jaunu tehnoloģiju ieviešanu, arī apmeklētāju skaits palielinās pēdējo gadu laikā. Tā, piemēram, valsts muzeju apmeklētāju skaits pēdējo trīs gadu laikā ir pieaudzis par gandrīz trīs tūkstošiem. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs 2016. gadā pēc restaurācijas pirmajos septiņos mēnešos vien uzņēma 200 tūkstošus apmeklētāju, salīdzinoši, ja pirms četriem gadiem kopējais apmeklētāju skaits visa gada laikā vien bija tikai ap 70 tūkstošiem tūristu.

Katru gadu, lai popularizētu visus Latvijas muzejus, tiek izveidots īpašs pasākums kā “Muzeju nakts”, kuras ietvaros, visas muzeja durvis ir atvērtas plašam apmeklētāju lokam pilnīgi bez maksas. Šis pasākums ir ļoti gaidīts un apmeklēts, par ko liecina garās rindas pie populārākajiem valsts muzejiem. Lai gan nakts ir tik gara, cik viņa ir, visus muzejus, protams, nav iespēja apskatīt, tāpēc iepriekš ir jāsaplāno grafiks, un jāizvēlas, kurus muzejus vēlēsies apmeklēt. Šis pasākums notiek jau kopš 2005. gada. Šo gadu laikā, daudzas iestādes ir ieviesušas savus pakalpojumus, par labu šim pasākumam. Piemēram, pasažieru vilcienu cenas biļetes tiek samazinātas par 50%, vai sabiedriskā transporta pieejamība arī nakts stundās, kad tas faktiski iepriekš nav pielāgots. Nākošais “Muzeju nakts” pasākums notiks 2017. gada 20. maijā, tāpēc visiem jau ir iespēja laicīgi izmeklēt un izdomāt, kurus objektus vēlēsies apskatīt.

Lai strādātu par muzeja darbinieku, nav nepieciešama speciāla augstākā izglītība vai noteikts grāds. Protams, vēstures muzejā kā papildus priekšrocības būtu personālam ar vēstures izglītību, vai vismaz kaislībai pret to, un tā attiecīgi arī zinātnes vai medicīnas muzejos. Darbinieki tiek speciāli apmācīti, lai varētu lieliski pasniegt muzeja vēstījumu apmeklētājiem. Muzeji paši nodrošina savam personālam tālākizglītību, piedāvājot dažādas konferences, vieslekcijas un aktīvus seminārus. To laikā darbiniekiem ir iespēja iegūt arī radošas prasmes kā daudz labāk komunicēt ar klientiem. Muzeja personālam ir jābūt zinošam un ieinteresētam atbildēt uz visiem jautājumiem. Neviens jautājums nav pārāk muļķīgs, lai uz to censtos atbildēt.

Muzeji visbiežāk savā ekskursijas teritorijā iekļauj arī kādu suvenīru tirdzniecību, lai sniegtu tūristam arī kādu paliekošu atmiņu no tikko piedzīvotā un redzētā. Bieži vien muzeja apmeklējuma laikā tūristiem ir iespēja pašiem pagatavot kādus priekšmetus. Piemēram, amatniecības muzejā ir iespēja izgatavot keramikas podiņus, saldumu muzejā pats var mājiniekiem pagatavot garšīgas konfektes, turpretī zāļu muzejā pats var izveidot veselīgās tējas maisiņu. Bieži vien pēc ekskursijas, noteiktas tēmas muzejā ir iespēja arī nogaršot vietējā ražojuma produkciju. Šādas degustācijas ir maizes cepšanas vietās, alus darītavās, siera darītavās. Muzeju īpašnieki arvien biežāk cenšas iesaistīt savos stāstījumos visus apmeklētājus, spēlējot rotaļas, iesaistot bērnus atrakcijās, kopā veidojot savu stāstu un daudz citas lietas.

Muzeji paliek arvien interesantāki, kā tikai parasta priekšmetu izstāde. Mūsdienās tiek piedomāts par visu: atmosfēru, izkārtojumu, stāstījumu, digitalizāciju. Iespējams, ja tu esi bijis kādā muzejā pirms vairāk kā desmit gadiem, šobrīd viņš jau ir pārveidots un varēsi doties vēlreiz, iegūt informāciju pavisam jaunā veidolā.

Ceļot un iekļauties budžetā? Tagad tas ir iespējams.

Dažkārt cilvēki mēdz teikt, ka ceļošana – tā ir greznība, kuru nevar atļauties ikviens. Tomēr ceļošana nebūt nenozīmē pārmērīgus naudas tēriņus par dārgām transporta izmaksām un ekskluzīvus luksus numuriņus. Ir daudz budžeta draudzīgas iespējas, kuras joprojām ļauj piepildīt savu sapni – ceļot un ieraudzīt daudz interesantas vietas. Tāpēc, ja tu domā, ka nevari atļauties ceļot – padomā vēlreiz. Izlasi dažus piemērus, kā var ceļot, iekļaujoties savā budžetā.

1. Izpēti labākos transporta piedāvājumus
Internets nodrošina labas iespējas veikt lielus pētījumus un salīdzināšanas darbus, ar kādu transportu būtu izdevīgāk pārvietoties. Piemēram, ja tūrisma objekts atrodas tālu no dzelzceļa vai autobusa pieturas, tad viennozīmīgi būtu izdevīgāk braukt ar personīgo automašīnu. Tuvākiem gabaliem, iespējams lētāk būs izmantot pārvadāšanas firmu pakalpojumus. Ja vēlies doties uz ārzemēm, vari apsvērt iespēju braukt ar kuģi. Tomēr jāatceras, ka ēdināšana vienmēr padārdzina visu ceļošanas pasākumu, kas uz kuģa ir samērā dārgi. Kā dārgākais pārvietošanās veids tiek uzskatīta gaisa satiksme. Ja izvēlies lidot ar lidmašīnu, noteikti izmanto cenu salīdzināšanas tīmekļa vietnes kā skyscanner.net.

2. Izpēti izdevīgākos apmešanās piedāvājumus
Padomā, vai ceļošanas laikā tev patiešām ir nepieciešama piecu zvaigžņu viesnīca un daudz citas ekstras, par kurām, protams, ir ļoti dārgi jāmaksā. Lai ceļojuma laikā nesanāktu visu iekrāto naudu iztērēt tikai par apmešanos, izvēlies mazāk ekskluzīvus numuriņus un viesnīcas, jo, būsim godīgi, jūs taču tikai tur pārlaidīsiet nakti. Ceļošana ir objektu apskatīšana, nevis sēdēšana savā numuriņā un televizora skatīšanās. Tāpēc izvēlies pēc iespējas vienkāršāku apmešanās vietu, lai varētu apmeklēt dažus, iespējams, dārgākus tūrisma objektus.

3. Apsver iespēju apmesties pie draugiem un paziņām
Lai ceļošanas budžets vēl vairāk gūtu laurus, apsver iespēju palikt pie kāda zināma cilvēka. Lai neapgrūtinātu cilvēku, vari palikt uz vienu vai divām naktīm, kas arī sniegs zināmu ekonomiju. Šobrīd cilvēki ir plaši “izkaisījušies” pa visu pasauli, tāpēc, ieejot kādas valsts domubiedros, kur ir dzīvojošie latvieši, pastāv iespēju, ka kāds būs ar mieru uzņemt ceļotājus uz pāris naktīm. Cilvēkiem, kuri ir ārzemēs, pašiem patīk izrādīt apkārtni, un pabūt kopā ar latviešiem.

4. Pavadi dienas ekonomiski
Tu vari daudz staigāt apkārt, neizmantojot nekādus satiksmes pakalpojumus; apmeklēt lētas vai bezmaksas atrakcijas un pasākumus. Ja tev nepieciešams aizbraukt uz tālāku vietu, izmanto sabiedrisko transportu nevis tūristiem piedāvātos busiņus, jo tā sanāks lētāk. Iegādājies sabiedriskā transporta maršrutu shēmu un, ja ir piedāvājumā, tad iegādājies arī dienas braukšanas biļetes. Apmeklē vietējo tūrisma informācijas centru, lai iegūtu padomus, kā par iegūt lielāku ceļošanas pieredzi, netērējot pārāk daudz.

5. Izvairies no ēšanas dārgos restorānos
Protams, ir svarīgi izbaudīt arī vietējo ēdienu, tomēr lētāk sanāks aiziet uz veikalu un iegādāties kādu preci. Ēšana restorānos ir samērā dārga, tāpēc pēc iespējas ir jāizvairās no šādām iestādēm. Lieliska naudas ekonomija ir, ja esi atradis apmešanās vietu, kur ir iespēja pašam uztaisīt ēst – tas nozīmē, ka varēsi iekļauties budžetā un katru dienu baudīt siltu maltīti. Ja tomēr vēlies izbaudīt vietējo kultūru un ēdienus, apvaicājies iedzīvotājiem, kur varētu atrast labāku, bet ekonomiskāku ēstuvi.