Vidzemes pilis

Vidzeme ir viens no bagātākajiem Latvijas novadiem, kurā varam ieraudzīt vēstures elpu no dažādiem gadsimtiem. Tūristu acīm atklājas mantojums, kurš ir saglabājies, lai pastāstītu par vietējo iedzīvotāju dzīvi un būvniecības stilu dažādību. Daudzas no pilīm ir atjaunotas, lai būtu vieglāk pieejamas tūristiem; tajās ir izveidoti apskates muzeji un eksponāti no seniem laikiem. Pat dažās no pilīm ir izbūvētas viesnīcas, lai romantiskā gaisotnē pavadītu brīnišķīgas brīvdienas kā galmu pāris. Tūristiem, kuri ir iecienījuši apskatīt tieši šādus apskates objektus, iesaku doties uz Vidzemes četrām skaistākajām pilīm: Turaidas, Dikļu, Āraišu un Cēsu pilīm.

Turaidas pils
Tūristiem ir apskatāma Turaidas pils un tās apkārtne, kuru visu ieskauj muzejrezervāts. Muzejrezervātā tā saucamie galvenie eksponāti ir pati sarkanā mūra pils, Turaidas muiža, Turaidas baznīca un Baznīcas kalns, Dainu kalns. Šis muzejrezervāts ir iekļauts īpaši aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Ēkas, kuras var ieraudzīt šajā muzejā ir celtas 11. – 13. gadsimtā. Tūristu acīm muzejs atspoguļo lībiešu kultūru, kuri bijuši izcili amatnieki. “Dievu dārzs” (kas no lībiešu valodas tulkojumā ir “Turaida”) atradās Gaujas upes krastā un patiešām izcēlās ar savu dievišķo skaistumu. Baznīca, kura ir apskatāma Turaidas muzejrezervātā ir celta no koka. Tā ir viena no vecākajām baznīcām, kura šobrīd darbojas kā muzejs. Eksponāti, kas ir apskatāmi baznīcā, ir iegūti no arheoloģiskajiem izrakumiem no Baznīckalna. Latvijas nepateicīgā klimata dēļ, koka ēkas, tai skaitā šī baznīca, ik pa laikam ir jāatjauno, tāpēc skaidri zināms, ka šī ēka nav pilnībā saglabājusies kopš tās celšanas.

Dikļu pils
Dikļu pils un muiža ir plaši izplatīts tūrisma apskates objekts, uz kuru dodas apskatīt no dauzām vietām. Tā piedāvā relaksējošu atpūtu dabas SPA zonā, aktīvākas izklaides braucienam ar zirgu pajūgu vai laivu pa Pils teritorijā esošo dīķi, kā arī muižnieku cienīgas pusdienas restorānā. Šī ir viena no krāšņajām pilīm, kura ir apskatāma tūristiem, gan arī sniedz iespēju atpūtniekiem visu nakti pavadīt senatnīgi romantiskajā viesnīcā. Viesnīca ir īpaši izdekorēta ar 19. un 20. gadsimta mēbelēm: apgleznotiem kamīniem un krāsniņām, bieziem aizkariem, antīkiem krēsliem un gultām. Viesojoties šajā pilī, var sajust karalisku atmosfēru gan iekšējās telpās, gan arī pastaigājoties pa pils parku.

Āraišu ezerpils
Uz Āraišu ezera salas atrodas viena no unikālākajām Latvijas pilīm, kas vēsta par dzīvi no 9. līdz 10. gadsimtam. Tā ir tikai daļēji rekonstruēta, lai sniegtu ieskatu arī patiesajā arheoloģijas mantojumā. Pati pils ir arheoloģiskais piemineklis Latvijā, kura izpētīšanai tika samazināts ezera līmenis līdz pat vienam metram. Pils kompleksa uzbūve un konstrukcijas stāsta arī par vietējo iedzīvotāju dzīvi un vērtībām. Par šo pili ir daudz teikas, kuras priecē tūristus un aizrauj arheologus biežiem pētījumiem. Apdzīvojamā platība, ko apskauj baļķu guļbūve ir līdz 30 kvadrātmetriem.

Cēsu ordeņpils
13. gadsimtā celtā pils kalpojusi Livonijas ordeņa vajadzībām kā viens no pārvaldes centriem. Šī pils un pilsdrupas ir nozīmīgs arhitektūras piemineklis, kas ir lieliski saglabājies līdz mūsdienām. Pils šobrīd ir izveidota kā muzejs, un kopā ar gidu var baudīt senatnes takas pa iekšējām telpām un pagrabiem. Gidi ir tērpušies tā laika apģērbos, kas sniedz vēl dabiskāku ieskatu vēstures notikumos. Pils parkā ir dīķis un skaists parks, kurā šobrīd notiek dažādi pasākumi, svinīgi valstij nozīmīgi vakari un tautas sadziedāšanās.