Četri mīti par pārrunām, kas saistītas ar algas paaugstinājumu

Pārrunu mīts Nr. 1: Pārrunām par algu palielināšanu ir jānāk no vadības puses.

Patiesībā, cilvēkam, kas pieņem lēmumus par algu paaugstināšanu, var būt ļoti maza izpratne par jūsu īpašajiem sasniegumiem un smago darbu uzņēmuma labā. Tātad tas ir jūsu uzdevums parādīt, kāpēc jūs esat vērts vairāk nekā darba devējs jums šobrīd maksā un lån selvom rki. Lūk, vēl daži spilgti piemēri atrunām, kuras izmanto cilvēki, kuri nevēlas paši uzsākt sarunas par viņu algu un tās potenciālo palielināšanu:

“Es negribu izklausīties ļauns un nepateicīgs par to, kas man jau ir”.

“Mans vadītājs ir vienkāršs mazā uzņēmuma īpašnieks, viņš jau tā knapi savelk galus kopā.”

“Man nepatīk strīdēties ar cilvēkiem.”

Pirmā lieta, kas ikvienam šādi noskaņotam cilvēkam ir jāapzinās, ir tā, ka jums noteikti nevajadzētu būt ļaunam un nepateicīgam pārrunu laikā – gluži pretēji. Jums vajadzētu pieiet šīm pārrunām ar lielu rūpīgumu un niansētu darba tirgus situācijas izpēti vēl pirms ķeraties tām klāt. Jūs varat īpaši norādīt uz pateicību par doto iespēju, bet tanī pašā laikā argumentēt savu ieguldījumu un darba apjoma pieaugumu.

Pārrunu mīts Nr. 2: ir nepieciešams izlasīt daudz informatīvas literatūras par pareizu sarunu uzbūvi, pirms ķerties klāt pie pašām pārrunām.

Jāsaka, kā ir – šajā jomā tā ir viena no lielākajām kļūmām, kādas jūs varat pieļaut, vispirms mācīties, kā to paveikt, nevis ķerties vērsim pie ragiem un to vienreiz par visām reizēm izdarīt. Veiciet savu pieaugošo darbu analīzi, izpētiet arī darba tirgus situāciju, bet nemēģiniet iekalt no galvas labākās sarunu tehnikas, lai zemapziņas līmenī pārliecinātu savu vadītāju par jūsu algas pielikuma pamatotību. Kas jums būtu jādara – pārrunu laikā jāsniedz konkrēti piemēri tam, kā jūs palīdzējāt uzņēmumam palielināt ieņēmumus, atrisinājāt lielas problēmas saistītas ar klientiem vai izpildījāt projektu saskaņā ar noteikto budžetu un pat pirms termiņa.

Pārrunu mīts Nr. 3: Ja tiekat izsaukts uz šādām pārrunām, jums būtu jāsāk baidīties.

Gluži pretēji. Jums vajadzētu būt nepatīkami satrauktiem par šādu sarunu esamību jūsu nākamās nedēļas kalendārā. Ja kāds ir gatavs pārrunāt ar jums algas piedāvājumu, tas nozīmē, ka jums ir iespēju logs, lai atspoguļoti sevi kā pieprasītu speciālistu, kā arī norādītu uz jūsu ieguldījumu uzņēmuma izaugsmē. Jebkura saruna ar vadību var nākt tikai jums par labu, ja arī jūs būsiet paveikuši savu “mājas darbu” un iepriekš sagatavojušies.

Pārrunu mīts Nr. 4: jūs neesat noteicējs pārrunu laikā.

Un kā vēl esat! sēdeklī. Jums ir daudz vairāk varas nekā jūs domājat. Darba devēji regulāri raizējas par labāko darbinieku zaudēšanu, taču viņi to ne vienmēr izrāda uz āru un rada sajūtu, ka bez jums jau mierīgi varētu arī iztikt. Darba devējs saprot, ka darbam, ko jūs paveicat viens kā speciālists savā jomā, viņam var nākties pieņemt vietā pat vairākus jaunākus kandidātus, kuriem nebūs uzkrāta vajadzīgā pieredze. Tikko divdesmit gadus sasniegušie jaunieši maina darba vietas daudz, daudz biežāk kā viņu priekšgājēji, kas rada lielas izmaksas un papildus slodzi darba devējiem, tāpēc viņiem ir visai augsta motivācija noturēt jūs maksimāli laimīgus. Nomainīt uzņēmumā pieredzējušu darbinieku pret jaunu, zaļu gurķi izmaksā ļoti daudz, gan resursu, gan ieguldītā darba dēļ (rentefri finansiering). Darba devējs centīsies no tā maksimāli izvairīties un iziet uz kompromisu attiecībā uz jūsu jaunajām prasībām.